لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

رفتاراحمدی نژاد غرب را به مفيد بودن ديپلماسی در پرونده اتمی ايران مشکوک ساخته است


رفتاراحمدی نژاد غرب را به مفيد بودن ديپلماسی در پرونده اتمی ايران مشکوک ساخته است
رفتاراحمدی نژاد غرب را به مفيد بودن ديپلماسی در پرونده اتمی ايران مشکوک ساخته است

وال استريت جرنال زيرعنوان "ايران و آمريکا در مسيرورود به دوران پس از تحريم ها" می نويسد ايران و آمريکا در نزديک ترين برخورد سطح بالايشان پس از تابستان امسال که مجموعه ای از تحريم های بين المللی عليه تهران وضع شد نشانه هائی از تغيير در بازی سياسی ابراز کرده اند اما بنظر می رسد واشينگتن هنوز به مقررات اين بازی مطمئن نيست.
محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران قدرت های غربی را با پيشنهاد گفتگو دلگرم ساخته، اما با فرضيه هايش در مورد توطئه يازدهم سپتامبربه آمريکائيان توهين کرده است.
رفتارغير قابل پيش بينی او، پايتخت های غربی را در مورد مفيد بودن ديپلماسی در مهار کردن برنامه اتمی تهران، و اصولا اينکه آقای احمدی نژاد در ايران از حمايت لازم برای عمل کردن به قول هايش برخوردار است يانه، با شک و ترديدهائی مواجه ساخته است.
رئيس جمهوری ايران ظاهر شدن بی وقفه در مقابل وسائل ارتباط جمعی در نيويورک را روز جمعه با ارائه پيشنهادی که بنظر ميرسد مشخص ترين پيشنهاد تهران طی ماههای اخير برای مذاکرات مستقيم با آمريکا و شرکای ديپلماتيک آن در باره مسئله اتمی است به پايان رساند.
آقای احمدی نژاد گفت ملاقات ها می تواند از اوايل ماه آينده آغاز شود و خواستار تماس کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا با تهران شد.
اوهمچنين گفت که دولت وی به توليد اورانيوم غنی شده پايان می دهد، اگر قدرت های غربی پيشنهاد فرستادن سوخت اتمی به ايران را تجديد کنند.
مقامات آمريکائی و بريتانيائی يادآوری می کنند که خانم اشتون قريب يک ماه در تلاش ترتيب دادن ملاقاتی با سعيد جليلی مذاکره کننده اتمی تهران بود اما نامه ها و درخواست هايش بی جواب ماند.
ويليام هيگ وزير امورخارجه بريتانيا روز چهارشنبه با منوچهر متکی همتای ايرانی اش قريب نيم ساعت ملاقات داشت. اين ديپلمات بريتانيائی بعدا گفت تشخيص اينکه تصميم گيرنده در تهران کيست روز بروز دشوار تر می شود.
تحليلگران آشنا به خصوصيات آقای احمدی نژاد، که در فرستادن پيام های ضد ونقيض سابقه ای طولانی دارد ، می گويند اظهارات هفته گذشته او انعکاس اعلان جنگی در ايران بر سر آن است که مناسبات با آمريکا راعادی ساخت يا نه، و چه کسی در اين زمينه مدعی يک پيروزی ديپلماتيک بشود.
مقامات ارشد آمريکائی روز جمعه مجددا گفتند درهای مذاکره باز است واز تهران خواستند موضوع را از طريق دفتر خانم اشتون پيگيری کند.

XS
SM
MD
LG