لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

تهران به کندی ولی بی وقفه به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد


تهران به کندی ولی بی وقفه به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد
تهران به کندی ولی بی وقفه به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد

نيويورک تايمز در سرمقاله ای زير عنوان "گزارش را بخوانيد" می نويسد ايران چهار سال گذشته را با بی اعتنائی به دستور سازمان ملل متحد برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم گذرانيده است. در همين حال بسياری از بازيگران عمده جهان نيز در چهارسال گذشته بی اعتنائی ايران را ناديده گرفته اند.
خبرخوب اينکه بسياری از کشورها بالاخره در مقابل خطر از خواب بيدار شده اند. در سه ماهی که از تصويب تحريم های اخير شورای امنيت سازمان ملل متحد می گذرد، شماری روز افزون از کشورها با زير فشار گذاشتن تهران مجازات های مصوب سازمان ملل متحد را به اجرا گذاشته اند، و در بعضی موارد فراتر رفته اند.
آمريکا، اتحاديه اروپا، کانادا و استراليا تحريم هائی اضافه تر را وضع کرده اند که هدف آنها جلوگيری از دسترسی ايران به سرمايه های خارجی، متوقف ساختن سرمايه گذاری در بخش انرژی، و بازداشتن حمل و نقل دريائی آن کشور است.
در روزهای اخير ژاپن معاملات با ۱۵ بانک ايرانی رامنع کرده است، امارات متحده عربی چهار حساب بانکی ايران را مسدود ساخته است، و کره جنوبی برنامه های محدود ساختن معاملات ارزی با ۱۲۶ شرکت و فرد ايرانی را اعلام کرده است که تنها شعبه آسيائی بانک ملت، يکی از بزرگترين بانک های ايران جزو آنهاست. حسابها، نهادهها و افرادتحريم شده همگی با برنامه های اتمی و يا تسليحاتی ايران ارتباط دارند.
دولت اوباما که متحدين و ديگران را برای اتخاذ مواضعی سخت تر زير فشار گذاشته است روز سه شنبه فراتر رفت و بانک تجاری ايران و اروپا موسوم به E.I.H را تحريم کرد که يک بانک متعلق به ايران در آلمان است، وبه ايجاد تسهيلات در مورد نقل وانتقال ميليارد ها دلار برای شرکت هائی متهم شده است که نام آنها درفهرست سياه است. اين اقدام عملا سيستم مالی آمريکا را به روی E.I.H می بندد.
دولت ايران تا کنون متمرد باقی مانده است. بنا به گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی، دانشمندان ايرانی به توليد کند ولی مداوم اورانيوم غنی شده با غنای پائين ادامه می دهند، و اکنون ۶۱۰۸ پاوند آن را در اختيار دارند که ۱۵ درصد بيشتر از ماه ژوئن است. غنی سازی بيشتر، سوخت کافی برای قريب دو بمب اتمی را فراهم می کند.
تهران برای پنهان کاری درمورد تاسيسات اتمی، ازجمله سايت اصلی غنی سازی اورانيوم در نطنز، و تاسيساتی که اخيرا در قم کشف شد، سابقه ای مشکوک وطولانی دارد. علاوه بر اين موارد، يک گروه ناراضی ايرانی نيز روز پنجشنبه از پيدا کردن شواهدی در مورد يک سايت مخفی اتمی ديگر خبر داد. ايران کماکان ازهمکاری کامل با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی امتناع می کند. ايران در دوسال گذشته نظارت دو ناظر از ناظران بسيار با تجربه آژانس را منع کرده است. گزارش همچنين می گويد ايران به امتناع از پاسخ دادن به اين پرسش ها که آيا تاسيساتی ديگر را پنهان نگاه داشته است، وآيا برنامه اش کاربرد نظامی دارد يا نه، ادامه می دهد.
مقامات آمريکائی ميگويند تحريم ها شروع به اثرگذاری کرده است و دسترسی ايران به سرمايه، تجارت و سرمايه گذاريهای خارجی محدود شده است. کاملا روشن است اگر شانسی برای تغيير رويه و رفتار تهران وجود داشته باشد، منوط به فشار بيشتر و زمان بيشتراست.
کشورهائی که تاکنون تحريم ها را تصويب کرده اند لازم است قويا آن ها را به اجرا بگذارند. ما اطمينان داريم که امارات متحده عربی درجايگاه پايگاهی عمده برای فعاليت های بازرگانی ايران می تواند بيش از چهار حساب را برای مسدود کردن پيدا کند. کشورهائی که به دلائل سياسی و يا اقتصادی هنوز به ايران امکانات و توانائی می دهند - ( که چين فورا به ذهن می آيد) - لازم است گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی را مجددا بخوانند.
تاکيد و پافشاری تهران بر اينکه بمب نمی سازد قابل پيش بينی است. آنچه باور کردن را غيرممکن می کند امتناع تهران از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم وهمکاری با آژانس بين النللی انرژی اتمی است.

XS
SM
MD
LG