لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۰

جمهوریخواهان کنگره ترامپ را به اجرای سختگیرانه برجام ترغیب می کنند نه خروج از آن


پل رایان رئیس جمهوریخواه کنگره آمریکا در کنار ترامپ و مایک پنس معاون او
پل رایان رئیس جمهوریخواه کنگره آمریکا در کنار ترامپ و مایک پنس معاون او

ناظران معتقدند که جمهوریخواهان کنگره قصد ندارند دونالد ترامپ را به خروج از توافق هسته ای وادار کنند.

در حالیکه پیش بینی می‌شد جمهوریخواهان کنگره برای کناره گیری آمریکا از توافق هسته‌ای به دونالد ترامپ فشار وارد کنند، آنها رئیس جمهوری منتخب آمریکا را ترغیب می‌کنند که این توافق را که ترامپ بدترین توافق تاریخ نامیده بود، حفظ کرده و تنها اجرای آن را با سختگیری بیشتری ادامه دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب، در دوران مبارزات انتخاباتی، چند بار تاکید کرد که موافقتنامه برجام بدترین موافقتنامه‌ای است که آمریکا امضا کرده است.

او گفته بود که هرگز در زندگی خود معامله‌ای مانند توافقنامه هسته‌ای با ایران ندیده است که اینقدر مذاکراتش نامناسب باشد.

به مرور زمان ترامپ فشار برای لغو این توافقنامه را افزایش داد، اما حالا دیگر مخالفان برجام نگرانند که بر هم زدن آن بیشتر از آنکه نفع داشته باشد به ضرر آمریکا خواهد بود.

به گفته یکی از وکلای پیشین وزارت خارجه آمریکا، از لحاظ قانونی دولت آمریکا می‌تواند به صورت یک طرفه این موافقتنامه را، که یک توافق بین‌المللی غیرالزام‌آور است، ترک کند.

ادوارد سوین گفت: «اگر آمریکا نظرش را در این مورد تغییر دهد، هیچ عواقب مستقیم قانونی متوجه این کشور نخواهد شد.»

اما تغییر سیاست آمریکا در این مورد عواقب دیگری خواهد داشت. نه تنها این کار متحدان اروپایی را، که خواهان افزایش همکاری با ایران هستند، عصبانی خواهد کرد، بلکه می‌تواند ایران را به سوی تغییر سیاست هسته‌ای خود سوق دهد.»

رفته رفته مخالفان برجام هم این موضوع را درک می‌کنند.

اورده کیتری از بنیاد برای دفاع از دموکراسی در این باره گفت: «اعضای مسئول در کنگره از هر دو حزب، متوجه نگرش آمریکا خواهند شد. این توافقنامه میتوانست بهتر باشد، اما الان پاره کردن برجام کار درستی نیست، باید با قدرت آن را اجرا کرد.»

جمهوریخواهان کنگره که سال پیش در رد برجام ناکام ماندند، حالا به دنبال تحریم‌های بیشتر ایران هستند تا قدرت تیم ترامپ در مذاکرات احتمالی آینده با ایران را افزایش دهند.

آقای کیتری گفت: «احساس من این است که دولت جدید با شدت بیشتری برجام را اجرا خواهد کرد، در موارد دیگر به ایران فشار خواهد آورد اما برجام را پاره نخواهد کرد. زیرا به سود امنیت ملی آمریکا نخواهد بود.»

در حالی که ترامپ بارها از این توافقنامه انتقاد کرده است، موضع صریحی مبنی بر پاره کردن آن اتخاذ نکرده، که به او اجازه خواهد داد در کنار فشار به ایران، این توافقنامه را اجرا کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG