لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

ظهور مامور سابق و ناپديد شده اف بی آی در ديپلماسی ايران و آمريکا


ظهور مامور سابق و ناپديد شده اف بی آی در ديپلماسی ايران و آمريکا
ظهور مامور سابق و ناپديد شده اف بی آی در ديپلماسی ايران و آمريکا

گاردين زير عنوان "آمريکا می گويد مامور سابق اف بی آی که در ايران ناپديد شد زنده است" می نويسد چهار سال پس از ناپديدی مرموز يک مامور بازنشسته اف بی آی در ايران مقامات آمريکائی مدرکی دريافت کرده اند که ثابت می کند او زنده است.

آمريکا در مورد سرنوشت رابرت لوينسون (Robert Levinson) از ماه مارس ۲۰۰۷ که وی در جزيره ايرانی کيش ناپديد شد تا کنون اطلاعاتی موثق نداشت. هنوز هم مشخص نيست لوينسون اسير کيست، و يا کجاست.

وزارت امور خارجه آمريکا با صدور اطلاعيه ای سه جمله ای می گويد نشانه هائی از بودن لوينسون در جنوب غربی آسيا وجود دارد، و از ايران خواستار کمک شده است.

اين اطلاعيه آمريکا، در مقايسه با سرخوردگی های عميقی که پيشتردر مورد عدم همکاری ايران ابراز می کرد، معرف تغييری ناگهانی در لحن آمريکاست.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران در اين مورد که کشورش راجع به لوينسون چه اطلاعاتی دارد محتاط بوده است. او در جريان مصاحبه ای گفت پس از آنکه گفت هيچ طلاعی ندارد ولی ضمنا پيشنهاد کمک داد، اف بی آی را به امتناع از ارائه اطلاعاتی متهم کرد که چرا لوينسون در ايران بوده است.

لوينسون در سال ۱۹۹۸ از اف بی آی بازنشستگی گرفت و يک کارآگاه خصوصی شد. او در اوايل سال ۲۰۰۷ در باره قاچاق سيگار تحقيق می کرد، و خانواده اش می گويند همين تحقيق او را به ايران کشاند. کيش جزيره ای تفريحی و نيزمحلی برای قاچاق و جرائم مافيائی است. کيش در عين حال يک ناحيه بازرگانی آزاد محسوب می شود و اين بدان معناست که اتباع آمريکا برای سفر به آنجا نيازی به داشتن ويزا ندارند.

لوينسون پس از ملاقاتی با داوود صلاح الين ناپديد شد که يک آمريکائی فراری تحت تعقيب برای ترور سال ۱۹۸۰ يک ديپلمات سابق ايرانی درمريلند است. صلاح الدين گفته است وی آخرين بار لوينسون را هنگامی ديد که مقامات ايرانی از او بازجوئی می کردند.

مقامات نمی دانند چرا مدرک زنده بودن لوينسون حالا و پس از سالها سکوت ظاهر شده است، اما ظهوراين مدرک در عين حال موجب شده است که اميدوارکننده ترين دور اقدامات ديپلماتيک ازهنگام ناپديدی او تا کنون شکل بگيرد.

واشنگتن پست زير عنوان "پس از گذشت سالها از ناپديدی مرد آمريکائی در ايران، زنده بودن او ثابت شده است" می نويسد رضا خليلی، ايرانی پناهنده ای که اکنون در آمريکا زندگی می کند به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است لوينسون را نيروی ويژه قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرفت. خليلی می گويد منابعی در داخل ايران به وی گفته اند لوينسون ضمن تحقيق در باره پولشوئی به وجود ارتباط ميان مافيای روسی و پاسداران انقلاب پی برده بود.
خليلی می گويد لوينسون را به خانه ای امن در تهران بردند اما نمی داند به سراو چه آمده است. يک مقام سابق اف بی آی آمريکا که خليلی را منبعی موثق توصيف می کند می گويد آمريکا گرچه از گزارش خليلی با خبراست اما هيچگاه آن را تائيد نکرده است.

نيويورک تايمز زير عنوان "آمريکا می گويد مامور سابق ناپديد شده ممکن است در جنوب غربی آسيا زندانی شده باشد" می نويسد يک مقام ارشد دولت آمريکا که به شرط معرفی نشدن صحبت می کرد گفت مقامات ايران چندين ماه قبل گفته بودند حاضرند به پيدا کردن آقای لوينسون کمک کنند. وی گفت "ما اکنون رسما از ايران درخواست می کنيم آقای لوينسون را قادر سازند نزد خانواده اش بازگردد".
بنا به يک تلگرام داخلی وزارت امورخارجه آمريکا که ويکی ليکس به دست آورده است، يک ناراضی ايرانی در سال ۲۰۰۹ به مقامات آمريکائی گفته بود وی نام آقای لوينسون را روی در سلول يک زندان سری پاسداران انقلاب اسلامی در تهران ديده است.

XS
SM
MD
LG