لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۰

اکثرِيتی از آمريکائيان با پيوستن به اسرائيل در جنگی عليه ايران مخالف اند


اکثرِيتی از آمريکائيان با پيوستن به اسرائيل در جنگی عليه ايران مخالف اند
اکثرِيتی از آمريکائيان با پيوستن به اسرائيل در جنگی عليه ايران مخالف اند

جروزالم پست زير عنوان "بيشتر آمريکائيان عليه پيوستن به اسرائيل در حمله به ايران" می نويسد بموجب يک نظر سنجی جديد اکثريتی از آمريکائيان با پيوستن به اسرائيل در جنگی برای حمله به ايران مخالفت خواهند کرد.
نظر سنجی Chicago Council on Public Affairs (شورای امور عمومی شيکاگو) که روز پنجشنبه منتشر شد نشان می دهد ۵۶ درصد پاسخ دهندگان در واکنش به اين جمله که "اگر اسرائيل تاسيسات اتمی ايران را بمباران کند و ايران به تلافی عليه اسرائيل برخيزد، و دو کشور وارد جنگ شوند، آمريکا بايد يا نبايد نيروهای نظامی خود را در کنار اسرائيل وارد جنگ کند" گفته اند: "نه، نبايد".
آنهائی که پاسخ داده اند: "بله، بايد" ۳۸ درصد پاسخ دهندگان بوده اند.
درنتيجه گيری هائی ديگر، اکثريتی معادل ۵۸ درصد، طرفدار"تلاشی عمده برای حل و فصل مناقشه اسرائيلی- فلسطينی" به عنوان ابزاری درجنگ عليه تروريسم بوده اند، حال آنکه ۳۹ درصد چنين نظری را رد کرده اند.
تجزيه و تحليل های اين شورا حاکی از پائين آمدن سطح پشتيبانی از نظريه مشارکت سربازان آمريکائی در يک نيروی بين المللی صلحبانی برای تداوم بخشيدن يک معاهده صلح اسرائيلی - فلسطينی است. آمريکائيان اکنون به نسبتی مساوی، ۴۹ درصد به ۴۹ درصد، با اين مشارکت موافق و مخالف اند. حال آنکه پيشتر، اکثريت، از چنين مشارکتی پشتيبانی می کرد.
يک نتيجه گيری ديگر از دو دستگی آمريکائيان برای استفاده از سربازان آمريکائی در دفاع از اسرائيل در صورت حمله ای به اسرائيل حکايت دارد. ۴۷ درصد موافق و ۵۰ درصد مخالف بوده اند.
در شمار آمريکائيانی که بنظرشان آمريکا بايد از اسرائيل در مقابل فلسطينيان جانبداری کند، از سال ۲۰۰۴ ببعد، افزايشی قابل توجه ديده می شود، و از ۱۷ درصد به ۲۸ درصد رسيده است، ضمن آنکه ۶۶ درصد گفته اند آمريکا نبايد جهت گيری کند، و ۳ درصد طرفدار جانبداری از فلسطينيان بوده اند.
اسرائيل نسبت به تشکيلات خودگردان فلسطينی درصد به مراتب بالاتری از پاسخ دهندگان را از نظر ابراز"احساسی گرم و مطلوب" بخود جلب کرده است.در اين زمينه ۵۷ درصد به اسرائيل و ۳۲ درصد به تشکيلات خودگران فلسطينی تمايل نشان داده اند.
اين نظر سنجی بين روزهای ۱۱ ژوئن تا ۲۲ ژوئن انجام گرفته است که کاهش در تشنج ميان دولت های اوباما و نتانياهو تازه شروع شده بود. نظر سنجی را تشکيلات تحقيقاتی Knowledge Networks انجام داد. شمار پاسخ دهندگان به اين نظر سنجی، که ضريب اشتباه آن يک مميز نه دهم درصد در نظر گرفته شده است، ۲هزار و ۵۹۶ نفر بود.

XS
SM
MD
LG