لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

تهران از آمادگی برای آزادی سارا شورد با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری خبر داد


عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از احتمال آزادی سارا شورد با قرار وثیقه خبر داد. سارا شورد یکی از سه شهروند آمریکایی است که بیش از یک سال پیش به اتهام ورود غير قانونی به کشور و جاسوسی در مرز ایران و عراق بازداشت شد.

جعفری دولت آبادی دادستان تهران همچنین روز يکشنبه به خبرنگاران گفت سارا شورد می تواند با وثيقه ای ۵۰۰هزاردلاری آزاد شود.

خانواده شورد می گوید سارا به دلیل داشتن غده در سینه باید مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.

دیوید اکسلراد مشاور کاخ سفید روز یکشنبه در سخنانی تلویزیونی گفت دولت آمریکا از اظهارات اخیر مبنی بر احتمال آزادی سارا شورد «امیدوار و خوشحال» است. وی در عین حال با بیان این که «پیشتر هم از این قبیل سخنان گفته شده» در این زمینه ابراز تردید کرد.

شورد انتظار می رفت روز شنبه به مناسبت عيد فطر آزاد شود. اما مقامات قضائی ضمن لغو ناگهانی این برنامه از پیش اعلام شده، گفتند مسائل حقوقی حل نشده ای باقی مانده است.

شورد و دو آمريکائی ديگر؛ شين بائر و جاش فتال، روز سی و يکم ژوئيه ۲۰۰۹ بازداشت، و به جاسوسی و ورود غيرقانونی به ایران متهم شدند.

هرسه این آمریکایی ها تاکيد می کنند تصادفی وارد قلمرو ايران شدند و در جاسوسی درگير نبودند.

تحلیلگران مسائل ایران می گویند اختلاف نظر و اخبار ضد و نقیض درمورد این پرونده، نشان دهنده جنگ قدرت میان نهادهای مختلف در بدنه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است.

پرداخت وثیقه تعیین شده برای سارا شورد ممکن است به دلیل وجود تحریم های سخت آمریکا علیه جمهوری اسلامی و محدودیت های موجود در راه انتقال پول به ایران، با دشواری مواجه شود.

XS
SM
MD
LG