لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

خانواده آمريکايی زندانی در ايران خواستار لغو وثيقه می شود


مقامات قضايی ايران اعلام کرده اند يکی از سه گردشگر آمريکايی زندانی در اين کشور با وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد خواهد شد. اما ديپلمات های سفارت سوييس در تهران به دنبال لغو اين مبلغ هستند. (گزارش ويديويی)

خانواده سارا شورد که بيش از يک سال است در زندان به سر می برد می گويند او به مراقبت های پزشکی نياز دارد. در همين حال، پی جی کرولی، سخنگوی وزارت امورخاجه آمريکا، روز دوشنبه گفت دولت آمريکا در هيچ گونه قرار احتمالی برای پرداخت وثيقه پانصد ميليون دلاری به ايران، شرکت نخواهد داشت. آقای کراولی تاکيد کرد، اگر مبلغ وثيقه پرداخت شود اين پول از منابع دولتی نخواهد بود.

خانواده سارا شورد، يکی از سه آمريکايی زندانی در ايران، خواهان لغو وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی او شده اند. وکيل او می گويد، ديپلمات های سفارت سوييس، که حافظ منافع ايالات متحده در ايران است، خواسته اند که اين وثيقه يا لغو و يا مبلغ آن تقليل پيدا کند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، روز يکشنبه اعلام کرد که سارا شورد در صورت توديع وثيقه، آزاد خواهد شد، و هنگام برگزاری دادگاه بايد خود را به دادگاه معرفی کند. دادستان تهران گفت که علت اين مسأله، وضعيت بيماری خانم شورد و نياز او به درمان بوده است.

خانواده اين گردشگر آمريکايی می گويند سارا به دليل وجود علايم مقدماتی سرطان رحم و کشف يک توده سلول در سينه اش، نياز به مراقبت های پزشکی دارد. محمود شفيعی، وکيل سارا، اولين کسی بود که وضعيت بيماری او را گزارش کرد و به دنبال راهی برای درمان او بود و برای اطمينان از سلامت وی، تلاش زيادی انجام داد.

سارا شورد، ۳۲ ساله، يکی از سه جوان آمريکايی است که بيش از يک سال است در ايران زندانی هستند. اين سه نفر تابستان سال گذشته در منطقه مرزی کردستان ايران و عراق، بازداشت شدند. مقامات قضايی ايران می گويند آنها از مرز شمالی عراق، به صورت غير قانونی وارد ايران شده بودند و آنها را به جاسوسی متهم می کنند. اما آنان خود بارها تاکيد کرده اند که مشغول گردش در منطقه کردستان عراق بوده اند و اشتباهاً از مرز عبور کرده اند. (گزارش ويديويی)

XS
SM
MD
LG