لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

گوگل با ۳ برنامه تسهيل در مبادله آزاد اطلاعات به ايران باز می گردد


گوگل با ۳ برنامه تسهيل در مبادله آزاد اطلاعات به ايران باز می گردد
گوگل با ۳ برنامه تسهيل در مبادله آزاد اطلاعات به ايران باز می گردد

لس آنجلس تايمز زير عنوان "گوگل دانلود گوگل ارت، پيکاسا و کروم را در ايران ممکن ساخت" می نويسد با لغو محدوديت های صدور خدمات اينترنتی و نرم افزاری به ايران، گوگل از روز چهارشنبه [امروز نوزدهم ژانويه برابر با بيست و نهم ديماه] عرضه برنامه مسّاحی گوگل ارت (Google Earth) ، مديريت عکاسی پيکاسا (Picasa) و براوزر کروم (Chrome) از طريق دانلود را شروع می کند.

نيل مارتين (Neil Martin) مدير تطبيق برنامه های گوگل با قوانين صادراتی می گويد محصولات ما مشخصا برای کمک به مردم در ايجاد و برقراری ارتباط، مبادله عقايد و دسترسی به اطلاعات طراحی شده اند. ما معتقديم عرضه محصولات بيشتر به معنای گزينه هائی بيشتر، آزادی هائی بيشتر و در نهايت قدرتی بيشتر برای مردم در ايران و سراسر جهان است.

هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا گفته است آزادی اينترنتی بخشی اساسی در سياست خارجی آمريکاست.

گاردين زير عنوان "گوگل دانلود کروم، ارت و پيکاسا را برای ايران شروع می کند"به نقل از اسکات رابين (Scott Rubin) مدير روابط عمومی و ارتباطات گوگل برای اروپا، خاورميانه و آفريقا می نويسد گوگل تصميم گرفته است دانلودهای مرتبط با گوگل تاک (Google Talk) را به دلايل امنيتی و ايمنی در ايران عرضه نکند، زيرا اين امکان وجود دارد که دولت بتواند به پيام هائی که بين ناراضيان رد و بدل می شود دسترسی پيدا کند. در همين حال اين دانلودها برای کامپيوترهائی که مشخصات و آدرس (IP) دولت ايران را دارند کماکان مسدود باقی می ماند.

ديلی تلگراف زير عنوان "کمک رسانی گوگل همزمان با اقدامی از سوی آمريکا در لغو تحريم ها" می نويسد آمريکا محدوديت هائی را که مانع از دانلود کردن نرم افزارها در ايران می شد آسان کرده است، و گوگل نخستين شرکتی است که مجوزهای جديد را به اجرا می گذارد.

نيل مارتين مدير تطبيق برنامه های گوگل با قوانين صادراتی می گويد در جريان اعتراض های پس از انتخابات مورد اختلاف رياست جمهوری در ايران در ژوئن ۲۰۰۹ دولت ايران تمامی خبرنگاران خارجی را اخراج کرد، رسانه های سنتی را بست، و خطوط تلنفنی موبايل را مختل ساخت. اما به رغم اين اقدامات، مبادله اطلاعات از طريق اينترنت ادامه يافت. ژورناليست ها به ويديوهای يوتيوب و پيام های توئيتر، و بلاگ های متعلق به فعالان به عنوان بهترين منبع گزارش های دست اول از صحنه های اعتراض و خشونت در سراسر ايران استناد می کردند. در آن موقع کنترل های صادراتی آمريکا، ومقررات مربوط به تحريم ها دانلود نرم افرارها را در ايران منع می کرد. ولی اکنون بعضی از اين محدوديت های صادراتی لغو شده است و ما ازامروزعرضه گوگل ارت، پيکاسا و کروم را برای دانلود کردن در ايران شروع کرده ايم.

XS
SM
MD
LG