لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

سناتورهای آمريکائی از آلمان خواستار قطع کمک بانکی به ايران شدند


سناتورهای آمريکائی از آلمان خواستار قطع کمک بانکی به ايران شدند
سناتورهای آمريکائی از آلمان خواستار قطع کمک بانکی به ايران شدند

وال استريت جرنال زير عنوان "درخواست سناتورها از آلمان برای متوقف ساختن کمک بانک مستقر در هامبورگ به ايران" می نويسد يازده سناتور آمريکائی نامه ای برای وزير امور خارجه آلمان فرستاده اند که از برلن می خواهد بانک اروپائی - ايرانی موسوم به (Trade Bank AG) یا (EIH) مستقر در هامبورگ را از معامله با ايران بازدارد.

اين نامه تاريخ اول فوريه را دارد که چند روز قبل از آن هند از طريق يک سخنگوی معرفی نشده دولتی گفته بود از اين بانک برای پرداخت های مرتبط با خريد نفت ايران استفاده خواهد کرد. در چارچوب قرار و مدارهائی که نخستين بار يک ماه پيش به اجرا گذاشته شد، طرفهای هندی حساب هائی در بانک دولتی هند موسوم به (SBI) بازمی کنند و اين بانک نيز به نوبه خود با گشودن حساب هائی در (EIH) پرداخت ها را انجام می دهد.

نامه می گويد " EIH يکی از چند مورد محدود از موارد باقيمانده دسترسی ايران به سيستم پولی اروپاست".

سناتورها در اين نامه گفته اند "تهديد ناشی از ايران مسلح به اتمی انکار ناپذير است و ما بايد تحريم ها را در قوی ترين شکل ممکن عملی کنيم تا ايران ابزارهای اقتصادی توليد چنين تسليحاتی را نداشته باشد".

بانک EIH در فهرست تحريم های آمريکائی است، ولی در ليست سياه سازمان ملل متحد و يا اتحاديه اروپا نيست.

سناتورها در نامه خود هشدار داده اند شرکت هائی که با EIH معامله دارند ممکن است خود با تحريم مواجه شوند.

نامه می گويد "اين بانک به نقل و انتقال های پولی برای نهادهای مشمول تحريم های مصوب آمريکا و اتحاديه اروپا از جمله بانک ملت ادامه می دهد، که جزو فراهم کنندگان حمايت برای سازمان انرژی اتمی ايران شناخته شده است".

XS
SM
MD
LG