لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

آمریکا: رهبران ایران در مورد ساخت بمب اتمی اختلاف دارند


آمریکا: رهبران ایران در مورد ساخت بمب اتمی اختلاف دارند
آمریکا: رهبران ایران در مورد ساخت بمب اتمی اختلاف دارند

سازمان های اطلاعاتی آمریکا می گویند شکاف بین رهبران جمهوری اسلامی ایران در مورد تولید و یا عدم ساخت سلاح اتمی در حال گسترش است. آنان می گویند احتمالا ضربات ناشی از تحریم ها علت به وجود آمدن این دو دستگی است.

اسناد جدید سازمان های اطلاعاتی آمریکا - NIE - در مورد برنامه اتمی ایران می گوید تهران احتمالا تحقیقات در مورد تسلیحات اتمی را ادامه داده و برنامه غنی سازی اورانیوم خود را گسترش داده است.

این اسناد طبقه بندی شده از برنامه اتمی ایران، ارزیابی پیشین سال ۲۰۰۷ در مورد برنامه اتمی ایران را به روز کرده است که در آن اعلام شده بود، برنامه تسلیحاتی اتمی ایران، در سال ۲۰۰۳ متوقف شده بود. اسراییل و چندین سازمان اطلاعاتی اروپایی، آن ارزیابی را زیر سوال بردند.

نکته مهم اسناد جدید سازمان های اطلاعاتی آمریکا که اولین بار روز چهارشنبه در روزنامه وال استریت جورنال منتشر شد، این است که رهبران ایران، در باره تولید بمب اتمی، دچار اختلاف هستند.

وال استریت جورنال می گوید اسناد جدید اطلاعاتی، نتیجه گیری نکرده است که ایران برنامه تلاش برای ساخت تسلیحات اتمی را بطور کامل دوباره به اجرا گذاشته است.

در یک ارزیابی جداگانه که در یک نشست کنگره مطرح شد، جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا گفت: ایران از طریق ایجاد «توانایی های مختلف اتمی که این کشور را در موقعیت بهتری برای تولید» تسلیحات اتمی قرار می دهد، گزینه ساخت بمب های اتمی را باز نگه داشته است.

XS
SM
MD
LG