لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

یک هفته بعد از اعلام آمادگی ایالات متحده برای کمک به سیل‌زدگان؛ جمهوری اسلامی، آمریکا را مسئول سیل اخیر دانست


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران

در حالی که وزارت خارجه ایالات متحده هفته پیش اعلام کرد که به سیل‌زدگان ایران کمک می‌کند، اکنون مقامات ایران، دولت آمریکا را مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر دانسته است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه ۱۸ فروردین ماه گفته است که دولت آمریکا مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر ایران است.

اما پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه‌ای گفته بود که «ایالات متحده آماده کمک‌رسانی و مشارکت با فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جوامع هلال‌احمر است که می‌توانند پول را از راه هلال احمر ایران برای امدادرسانی منتقل کنند.»‌

سیلاب های اخیر در ایران از اواخر اسفند سال ۹۷ آغاز شده و تا کنون دست‌کم ۷۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. این درحالی است که پیش بینی‌ها حاکی از آغاز موج جدیدی از بارش‌ها در ایران است.

در روزهای اخیر نبود مدیریت و روند نامناسب امدادرسانی اعتراضات مردم سیل‌زده را در شهرهای مختلف به همراه داشته است. بسیاری از حادثه دیدگان می گویند که هیچ امدادرسانی به آن ها نشده یا نحوه کمک رسانی به شکلی است که این کمک ها به دست آن‌ها نمی رسد.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود که رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG