لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۵۵

احمدی نژاد: آمریکا سعی دارد بین ایران و همسایگان عربش تفرقه بیاندازد


ایران، ایالات متحده آمریکا را متهم می کند که با استقرار سیستم های دفاع موشکی در کشورهای حوزه خلیج فارس سعی دارد بین تهران و همسایگان عربش شکاف بیاندازد.

مقامات آمریکا روز یکشبه گفتند آنها تاسیسات دفاع موشکی زمین پایه پاتریوت را در چهار کشور خلیج فارس، برای حفاظت از آنها در برابر حملات موشکی احتمالی ایران، توسعه داده اند.

مقامات جمهوری اسلامی روز سه شنبه آمریکا را به «هراس آفرینی از ایران» متهم کردند.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، گفت ملل غربی می خواهند کشورهای منطقه خلیج فارس را ضعیف نگاهدارند و نمی خواهند آنها از مناسبات دوستانه با یکدیگر برخوردار باشند.

احمدی نژاد این نظر را در جریان دیداری با ولیعهد قطر در تهران ابراز داشت و گفت موجودیت غرب به ایجاد تفرقه و ناامنی در منطقه بستگی دارد.

مقامات آمریکایی می گویند قطر یکی از چهار متحد آمریکا است که موافقت کرده است موشک های پاتریوت دریافت کند. به گفته آنها، بحرین، کویت، و امارات متحده عربی کشورهای دیگر هستند.

احمدی نژاد گفت او می خواهد همکاری ایران با قطر را برای مقابله با آنچه آن را «توطئه های دشمن» نامید بهبود بخشد.

پیشتر، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی در یک کنفرانسی خبری طرح آمریکا را رد کرد و آن را «غیر عملی» دانست.

توسعه سیستم های دفاع موشکی بخشی از کمپین دولت اوباما برای افزایش فشار بر ایران دیده می شود.

مقامات می گویند ارتش آمریکا همچنین حضور نیروی دریایی خود را در خاورمیانه با کشتی هایی که قادر هستند موشک ها را کنند، تقویت می کند.

واشنگتن و متحدانش ایران را به کوشش برای تولید تسلیحات اتمی متهم می کنند، تهران می گوید برنامه اتمی آن صلحجویانه است .

ژنرال دیوید پتریوس ماه پیش گفت ارتش آمریکا هشت آتشبار موشک پاتریوت در چهار کشور خلیج فارس مستقر کرده است، اما از آنها نام نبرد. استقرار سیستم دفاعی بحشی از برنامه ای است که جرج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، برای تقویت توانایی های دفاعی کشورهای عرب دوست آمریکا، که نگران حملات موشکی بالقوه ایران هستند، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG