لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

خشک شدن ٩۳ درصد از آب دریاچه ارومیه


نمکدانی به بزرگی دریاچه ارومیه
نمکدانی به بزرگی دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام این که حدود ٩۳ درصد از آب دریاچه ارومیه خشک شده و میزان شوری آن حدود دو برابر میزان استاندارد است، تابستان امسال را آخرین مهلت برای احیای این دریاچه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن عباس‌نژاد روز یکشنبه با ابراز نگرانی از سرعت رو به رشد خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر ٢ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه باقی مانده که سهم ٧ درصدی را به خود اختصاص داده و به این معناست که ٩۳ درصد از آب این سرمایه ملی خشک شده است.

اواخر آبان ماه سال گذشته، عباس نژاد از خشک شدن ۸۵ درصد از کل مساحت دریاچه ارومیه خبر داده بود و حدود چهارماه پیش از آن نیز، در تیر ماه ۱۳۹۲، میزان خشک شدن دریاچه ارومیه ۷۵ درصد گزارش شده بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه در ۱۳ سال آینده شاهد وقوع بحران آب در کشور خواهیم بود، اظهار داشت: انتقال آب به جزایر و تالاب‌های حاشیه دریاچه ارومیه برای حفظ ذخایر ژنتیکی و حیات وحش موجود در جزایر، ضروری بوده همچنین کانون ریزگردهای داخلی در حال رشد است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

اختصاص ۹۰ درصد از منابع آبی منطقه به بخش کشاورزی، در کنار تبخیر شدید ناشی از افزایش دمای هوا و خشکسالی، و نیز برداشت های غیرمجاز از آب های زیرزمینی با حفر چاه و احداث پل روگذر از آن دریاچه، از جمله دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه عنوان شده است.

دریاچه ارومیه، گذشته از جنبه اساطیری و تاریخی برای مردم ایران، با داشتن جزیره ها و ساحل زیبا و مواد معدنی سرشار، جزو منابع کمیاب طبیعی جهان و زیستگاه جانوران گوناگون بوده و هر ۱۰۲ جزیره این دریاچه جزو میراث طبیعی جهان به ثبت یونسکو رسیده اند.
XS
SM
MD
LG