لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

در واکنش به نقض تعهدات توافق هسته‌ای از سوی تهران| نتانیاهو از کشورهای اروپایی خواست ایران را تحریم کنند


پس از نقض تعهدات توافق هسته‌ای از سوی ایران نخست وزیر اسرائیل این اقدام تهران را «یک حرکت بسیار خطرناک» توصیف کرد و از کشورهای اروپایی خواست تا بار دیگر ایران را تحریم کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیامین نتانیاهو در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل که روز یکشنبه ۱۶ تیرماه برگزار شده است،‌ گفت: ایران تعهد خود به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره محدودسازی غنی سازی اورانیوم را نقض کرده است.

او افزود: من از دوستان خود، یعنی مقامات فرانسه، انگلیس و آلمان می‌خواهم - طرف‌های امضاء کننده توافق هسته‌ایی هرچه زودتر دست به اقدام بزنید و تحریم‌هایی سخت علیه ایران وضع کنید. کجا هستید؟

نخست وزیر اسرائیل همچنین خطاب به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای با ایران گفت که اگر باور دارید ایران توافق هسته‌ای را نقض کرده است، می‌توانید روند یک قطعنامه را آغاز کنید که طی ۶۵ روز به وضع مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر می‌شود.

واکنش نتانیاهو بعد از آن است که مقامات ایران امروز یکشنبه ۱۶ تیرماه به صورت رسمی اعلام کردند نسبت به تعهد خود به توافق هسته ای درباره «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیستند و از غنی سازی ۵ درصد اورانیوم خبر دادند.

اظهارنظرات امروز مقامات جمهوری اسلامی در شرایطی است که آمریکا و کشورهای اروپایی بارها نسبت به رویکرد ایران و نقص برجام هشدار داده‌اند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز اقدام امروز تهران را «نقض توافق هسته‌ای» خواند و آن را محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG