لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

اعتراض ۱۲ شورای صنفی به احضارهای گروهی دانشجویان


عکس آرشیوی از تجمع دانشجویی در دانشگاه تهران - ۱۸ آذر ۱۳۸۶
عکس آرشیوی از تجمع دانشجویی در دانشگاه تهران - ۱۸ آذر ۱۳۸۶

دوازده شورای صنفی دانشگاه‌های ایران در بیانیه مشترکی به احضار بیش از ۱۳۶ دانشجو به کمیته‌های انضباطی در عرض دو ماه اعتراض کردند.

در این بیانیه عنوان شده که "احضار گروهی دانشجویان آن هم در روزهای آخر اسفند که به گمان مسئولین می‌بایست دانشگاه خلوت باشد، یک پیام مشخص دارد: ساکت شوید".

بنا بر این گزارش تنها در روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند، ۹ تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با "تماس‌های تلفنی متعدد و البته غیرقانونی" به کمیته انضباطی احضار شده‌اند و در عرض دو ماه ۱۳۶ دانشجوی دانشگاه علم و صنعت ایران نیز از سوی کمیته انضباطی این دانشگاه احضار شده‌اند.

امضاکنندگان بیانیه نوشته‌اند که خواستار توقف فوری این احضارها و پاسخگویی شفاف درباره دلایل آن هستند: "معتقدیم آغاز دوباره احضارهای گروهی، نه‌ تنها برای دانشجویان این دانشگاه‌ها، بلکه برای همه دانشجویان کشور اتفاقی نگران‌کننده است که باید در مقابل آن موضعی شفاف، قاطع، و قانونی گرفت. مسئولین امر به ‌جای تهدید، ترعیب و سرکوب دانشجویان موظفند به‌ دنبال پاسخگویی به مطالبات بر حق آنها باشند."

شوراهای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، خوابگاه‌های دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربت حیدریه، دانشگاه اراک، دانشگاه بوشهر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه زاهدان، دانشگاه گیلان و دانشگاه زنجان این بیانیه را امضا و منتشر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG