لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ایران ۱۲:۳۳

هشت دانشگاه ایران در میان ۱۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا


عکس یادگاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران - ۱۳۹۲

در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ "وبومتریکس"، ایران در میان ۱۲۰۰ دانشگاه از سراسر جهان، هشت سهم دارد و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز برترین دانشگاه ایران است.

در این رتبه‌بندی که بر اساس استنادهای "گوگل اسکالر" تهیه شده و نسخه آزمایشی است، دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۶۴ هزار و ۶۸۰ استناد رتبه ۶۰۶ جهان در بین ۱۲۰۰ دانشگاه را کسب کرده است.

دانشگاه‌ تهران با رتبه ۷۸۵ و ۴۳ هزار و ۳۹۵ استناد، دانشگاه‌ صنعتی اصفهان با رتبه ۸۶۶ و ۳۶ هزار و ۹۷۶ استناد، دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر با رتبه ۱۰۰۵ و ۲۹ هزار و ۲۱۵ استناد، دانشگاه‌ صنعتی شریف با رتبه ۱۰۲۲ و ۲۸ هزار و ۵۶۶ استناد، دانشگاه‌ تربیت مدرس با رتبه ۱۰۴۱ و ۲۷ هزار و ۶۹۹ استناد، دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان با رتبه ۱۱۱۲ و ۲۳ هزار و ۸۴۳ استناد، و دانشگاه‌ علم و صنعت ایران با رتبه ۱۱۸۴ و ۲۱ هزار و ۴۱۰ استناد، دیگر دانشگاه‌های ایران هستند که در این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

دانشگاه هاروارد آمریکا با یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۱۹ استناد رتبه نخست جهان را در این رتبه‌بندی به خود اختصاص داده و دانشگاه‌های شیکاگو و استنفورد آمریکا نیز به ترتیب با ۸۵۸ هزار و ۷۵ استناد و ۸۵۶ هزار و ۹۷۱ استناد رتبه دوم و سوم این رتبه بندی جهانی را در اختیار دارند.

در این گزارش، ایالات متحده با ۳۰۳ دانشگاه، بریتانیا با ۹۱ دانشگاه و چین با ۷۸ دانشگاه، بیشترین سهم از ۱۲۰۰ دانشگاه رتبه‌بندی شده را کسب کرده‌اند.

در بین ۱۰۰ دانشگاه بر‌تر جهان، آمریکا با ۶۳ دانشگاه، انگلستان با ۱۰ دانشگاه و کانادا با ۸ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را دارند.

در منطقه خاورمیانه هم سهم کشورهای ترکیه ۱۳ دانشگاه، ایران ۸ دانشگاه، مصر ۷ دانشگاه و عربستان سعودی ۴ دانشگاه است.

رتبه‌بندی اخیر دانشگاه‌های وبومتریکس که به صورت آزمایشی اجرا شده است، بر اساس تعداد استنادات اعضای هیأت علمی برجسته آن‌ها ارائه شده است.

مشاهده نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG