لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

هشت دانشگاه ایران در میان ۱۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا


عکس یادگاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران - ۱۳۹۲
عکس یادگاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی تهران - ۱۳۹۲

در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ "وبومتریکس"، ایران در میان ۱۲۰۰ دانشگاه از سراسر جهان، هشت سهم دارد و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز برترین دانشگاه ایران است.

در این رتبه‌بندی که بر اساس استنادهای "گوگل اسکالر" تهیه شده و نسخه آزمایشی است، دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۶۴ هزار و ۶۸۰ استناد رتبه ۶۰۶ جهان در بین ۱۲۰۰ دانشگاه را کسب کرده است.

دانشگاه‌ تهران با رتبه ۷۸۵ و ۴۳ هزار و ۳۹۵ استناد، دانشگاه‌ صنعتی اصفهان با رتبه ۸۶۶ و ۳۶ هزار و ۹۷۶ استناد، دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیر با رتبه ۱۰۰۵ و ۲۹ هزار و ۲۱۵ استناد، دانشگاه‌ صنعتی شریف با رتبه ۱۰۲۲ و ۲۸ هزار و ۵۶۶ استناد، دانشگاه‌ تربیت مدرس با رتبه ۱۰۴۱ و ۲۷ هزار و ۶۹۹ استناد، دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان با رتبه ۱۱۱۲ و ۲۳ هزار و ۸۴۳ استناد، و دانشگاه‌ علم و صنعت ایران با رتبه ۱۱۸۴ و ۲۱ هزار و ۴۱۰ استناد، دیگر دانشگاه‌های ایران هستند که در این رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

دانشگاه هاروارد آمریکا با یک میلیون و ۲۹۹ هزار و ۱۹ استناد رتبه نخست جهان را در این رتبه‌بندی به خود اختصاص داده و دانشگاه‌های شیکاگو و استنفورد آمریکا نیز به ترتیب با ۸۵۸ هزار و ۷۵ استناد و ۸۵۶ هزار و ۹۷۱ استناد رتبه دوم و سوم این رتبه بندی جهانی را در اختیار دارند.

در این گزارش، ایالات متحده با ۳۰۳ دانشگاه، بریتانیا با ۹۱ دانشگاه و چین با ۷۸ دانشگاه، بیشترین سهم از ۱۲۰۰ دانشگاه رتبه‌بندی شده را کسب کرده‌اند.

در بین ۱۰۰ دانشگاه بر‌تر جهان، آمریکا با ۶۳ دانشگاه، انگلستان با ۱۰ دانشگاه و کانادا با ۸ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را دارند.

در منطقه خاورمیانه هم سهم کشورهای ترکیه ۱۳ دانشگاه، ایران ۸ دانشگاه، مصر ۷ دانشگاه و عربستان سعودی ۴ دانشگاه است.

رتبه‌بندی اخیر دانشگاه‌های وبومتریکس که به صورت آزمایشی اجرا شده است، بر اساس تعداد استنادات اعضای هیأت علمی برجسته آن‌ها ارائه شده است.

XS
SM
MD
LG