لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

جواد سلیمانی: سوال این است که چرا «عامدانه» هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند؟


جواد سلیمانی که همسرش الناز نبیی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شد
جواد سلیمانی که همسرش الناز نبیی در سرنگونی هواپیمای اوکراینی کشته شد

جواد سلیمانی همسر یکی از قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی، در پست توئیتری خود این سوال را مطرح کرده که [سپاه ] «چرا عامدانه هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند؟»

جواد سلیمانی، روز سه شنبه ۱۳ خرداد ماه در صفحه توئیتر خود با انتشار یک ویدئو نوشت که «سوال این نیست» که آیا سرنگونی هواپیمای اوکراینی عمدی بوده یا سهوی. سوال این است که «چرا عامدانه هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند؟ »

او با اشاره به مشخصات سامانه دفاعی تور ام ۱ سپاه نوشت که «حتی یک حیوان دو چشم میتواند موشک کروز و هواپیمای مسافربری بویینگ سری ۸۰۰ را از هم تشخیص دهد!!»

در ویدئویی که آقای سلیمانی آن را منتشر کرده، او گفته است که شرکت‌های تابعه سپاه پاسداران تلاش کرده‌اند ضبط‌کننده صدای خلبان‌ها در جعبه سیاه هواپیما را از بین ببرند.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه بین المللی امام خمینی در حومه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲ که خودش نیز همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داده است، می‌گوید که حکومت ایران باید مسئول شناخته شود. پرواز ساقط شده اوکراینی ۵۵ شهروند کانادایی داشت.

پیشتر نیز دیدبان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده بود که «طبق روال گذشته، از قبول مسئولیت فرار می کنند و به جای آن که جزئیات تحقیقات مربوط به سرنگون کردن هواپیما و مقصران آن اشتباه مرگبار را ارائه کنند، افرادی که به جان باختن ۱۷۶ نفر معترض شده بودند را محکوم کرده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG