لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

گزارش اولیه از سقوط هواپیمای اوکراینی: اوکراین: احتمال «حمله موشکی» را هم بررسی می کنیم


براساس گزارش اولیه بررسی سقوط یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین نشان می دهد که «هیچ پیام رادیویی توسط خلبان در خصوص شرایط غیر معمول دریافت نشده است.» این هواپیما در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی سقوط کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد در همین حال، اوکراین با وجود انکارهای ایران، حمله موشکی یا تروریسم را از جمله تئوری های ممکن برای وقوع این سانحه دانست.


بنابر این گزارش بازرسان سازمان هواپیمایی ایران هیچ توضیح فوری درباره این فاجعه ارائه ندادند. مقامات ایرانی ابتدا «نقص فنی» را علت وقوع این سانحه دانستند، موضوعی که ابتدا توسط مقامات اوکراینی نیز مورد تایید قرار گرفت اما بعد آنها درباره این حادثه ابراز تردید کردند.

این سانحه هوایی چند ساعت پس از حمله موشک های بالستیکی ایران به پایگاه های نظامی عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر بودند در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی یک فرمانده ارشد سپاه، رخ داد.

بنا بر گزارش اولیه این سانحه، «هواپیما ابتدا تا ارتفاع ۸۰۰۰ پا صعود می‌کند و پس از آن همزمان اطلاعات هواپیما از صفحه رادار حذف و هواپیما با از دست دادن ارتفاع با زمین برخورد کرده و متلاشی می‌شود. هیچ پیام رادیویی توسط خلبان در خصوص شرایط غیر معمول دریافت نشده است.»

براساس این گزارش و طبق گفته‌های «شاهدان عینی ( افرادی روی زمین و خدمه پرواز عبوری در ارتفاع بالا که رویداد را مشاهده و گزارش کرده اند) آتش سوزی در هواپیما مشاهده شده و بر دامنه آن افزوده می‌شود و پس از برخورد هواپیما با زمین، انفجار ناشی از برخورد به وقوع می‌پیوندد.»و

همچنین در این گزارش تایید شده است که «جعبه‌های سیاه هواپیما شامل دستگاه ثبت اطلاعات پروازی (FDR) و دستگاه ضبط صدای کابین خلبان (CVR) توسط عوامل تجسس و نجات پیدا شده و در اختیار تیم بررسی سانحه است. هر دو دستگاه در اثر سانحه و آتش سوزی آسیب دیده‌اند. قسمت حافظه هر دو دستگاه وجود دارد، لیکن آسیب فیزیکی روی آنها قابل مشاهده است.»

آسوشیتدپرس گزارش داد که اولكسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت اوکراین ، به رسانه های اوکراینی گفت كه مقامات این کشور سناریوهای مختلف درباره سقوط این هواپیما در ایران را بررسی می کنند. او افزود احتمال اصابت یک سیستم موشکی تور(Tor)، به عنوان یکی از اصلی‌ترین تئوری‌هاست.

آقای دانیلوف گفته است که «اطلاعاتی درباره پیدا شدن تکه‌هایی از یک موشک در نزدیکی محل سقوط هواپیما در اینترنت منتشر شده است.» او درباره منبع این اطلاعات در اینترنت توضیحی نداده است.

بنابه گفته دبیر شورای امنیت اوکراین، ماموران این کشور که روز پنجشنبه وارد ایران شدند، در حال حاضر در انتظار کسب مجوز مقامات ایرانی برای بررسی محل سقوط و جستجوی قطعات موشکی هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، تور ام۱- یک سیستم موشکی ساخت روسیه است که در سال ۲۰۰۷ به عنان بخشی از قرارداد ۷۰۰ میلیون دلاری که در دسامبر سال ۲۰۰۵ منعقد شده بود به ایران تحویل داده شد. ایران پیشتر این موشک‌ها را در رژه‌های نظامی به نمایش گذاشته بود.

به گزارش آسوشتیدپرس، ایران هنوز به اظهارات اوکراین پاسخی نداده است با این حال ابوالفضل شکارچی سخنگوی نیروهای مسلح ایران این موضوع را تکذیب کرده و آن را «جنگ روانی» گروه‌های مخالف ایران توصیف کرد.

بنابر این گزارش دانیلوف دبیر شورای امنیت اوکراین همچنین اعلام کرد که سایر احتمالات همچون احتمال اصابت موشک، حمله تروریستی یا انفجار موتور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز اعلام کرده است که قصد دارد با حسن روحانی رئیس جمهور ایران، درباره سقوط و تحقیقات درباره این سانحه هواپیمایی تماس بگیرد.

رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد که «بدون شک اولویت برای اوکراین شناسایی علل سقوط هواپیما است.» و «ما مطمئناً حقیقت را خواهیم فهمید.»

در پی وقوع این فاجعه پرچم پارلمان این کشور در اتاوا نیمه برافراشته شد و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بر بررسی این فاجعه از سوی این کشور تاکید کرد.

بنابر اعلام دولت کانادا دست‌کم ۶۳ نفر از مسافران این هواپیما دارای تابعیت کانادایی بودند و ده‌ها نفر دیگر از این مسافران هم ایرانیان مقیم یا محصل در این کشور بوده‌اند و قصد داشتند از طریق کی‌یف پایتخت اوکراین به کانادا بروند.

XS
SM
MD
LG