لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

کانادا برای مشارکت در تحقیقات مربوط به سقوط هوایپمای اوکراینی اعلام آمادگی کرد


نخست وزیر کانادا اعلام کرد که کشورش آماده است تا در تحقیقات مربوط به سقوط یک هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در ایران مشارکت کند.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه گفت که علاوه بر ایتالیا، کشورهای دیگر همچون استرالیا و فرانسه هم برای تسهیل رایزنی با ایران در مورد این حادثه اعلام آمادگی کرده‌اند.

کانادا اعلام کرده است که این کشور در تلاش است تا یک هیئت کنسولی را در رابطه با بررسی این حادثه به ایران اعزام کند.

کانادا از سال ۲۰۱۲ روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است و به همین دلیل امور دیپلماتیک این کشور با ایران از طریق ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در تهران، انجام می شود.

بنابر اعلام دولت کانادا دست‌کم ۶۳ نفر از مسافران این هواپیما دارای تابعیت کانادایی بودند و ده‌ها نفر دیگر از این مسافران هم ایرانیان مقیم یا محصل در این کشور بوده‌اند و قصد داشتند از طریق کی‌یف پایتخت اوکراین به کانادا بروند.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ پس از برخواستن از فرودگاه امام خمینی تهران، به مقصد کی‌یف اوکراین، در حوالی شهر جدید پرند استان تهران ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه به وقت محلی سقوط کرد و سرنشینان این هواپیما که ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز بودند، جان باختند.

هنوز علت دقیق وقوع این حادثه اعلام نشده است اما مقامات اوکراینی و ایرانی پیشتر گفته بودند که «احتمالا نقص فنی» منجر به سقوط بوئینگ ۷۳۷ شده است.

سقوط هواپیمای اکراینی چند ساعت پس از آن رخ داد که «ایران حمله موشکی بالستیک به پایگاه های عراقی که در آن سربازان آمریکایی مستقر شده بود، را آغاز کرد.»

پس از این سانحه هوایی، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با انتشار پیامی به بازماندگان داغدار سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در تهران، تسلیت گفت.

مایک پمپئو افزود که ایالات متحده به پیگیری جوانب این سانحه ادامه می‌دهد و آماده پیشنهاد تمامی کمک‌های احتمالی مورد نیاز به اوکراین است. ایالات متحده خواستار همکاری کامل با هرگونه تحقیق در مورد علت این سانحه شده است.

XS
SM
MD
LG