لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

آغاز به کار سفیران بریتانیا و ایران در تهران و لندن، پس از پنج سال کاهش روابط


حمید بعیدی نژاد(سمت چپ) در کنار عباس عراقچی. او سفیر ایران در چین شد.
حمید بعیدی نژاد(سمت چپ) در کنار عباس عراقچی. او سفیر ایران در چین شد.

حمید بعیدی‌نژاد از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، به عنوان سفیر ایران در بریتانیا کار خود را آغاز کرد. همزمان نیکولاس هاپتون نیز با تقدیم "استوارنامه"، رسما به عنوان سفیر بریتانیا در ایران مشغول به کار شد.

وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۵ شهریور اعلام کرد که حمید بعیدی‌نژاد و نیکولاس هاپتون، سفرای ایران و بریتانیا در لندن و تهران به طور رسمی کار خود را آغاز کرده‌اند.

این دو دیپلمات در دو مراسم جداگانه در تهران و لندن، استوارنامه‌های خود را تقدیم وزیر خارجه کشور میزبان کرده‌اند.

بریتانیا سفارت خود در تهران را از آذر ماه سال ۱۳۹۰ و پس از حمله معترضان به ساختمان این سفارت تعطیل کرد. اما پس از توافق جامع اتمی در ۲۳ تیر ماه سال گذشته بریتانیا تصمیم به بازگشایی سفارت گرفت.

مراسم بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران شهریور ماه سال گذشته برگزار شد و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا شخصا در این مراسم حضور پیدا کرد. او اولین وزیر خارجه بریتانیا بود که پس از گذشت حدود ۱۴ سال به ایران سفر می‌کرد.

با این حال بیش از پنج سال بود که روابط ایران و بریتانیا به سطح "کاردار" تنزل پیدا کرده بود. آخرین سفیر ایران در بریتانیا، رسول موحدیان عطار بود.

حمید بعیدی‌نژاد که به عنوان سفیر ایران در بریتانیا کار خود را آغاز کرده، پیش از این مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران بود و با حضور در تیم مذاکره هسته‌ای ایران، از مدافعان سیاست هسته‌ای دولت روحانی بود.

در نظرسنجی توئیتری صدای آمریکا شرکت کنید:

XS
SM
MD
LG