لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

واکنش تهران به انتقادات تند امارات از سیاست های جمهوری اسلامی ایران


در پی انتقادات تند وزیر خارجه امارات متحده عربی از سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه چهارم مهر به این انتقادات پاسخ داد.

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی روز شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سیاست های ایران در خاورمیانه را توسعه طلبانه خواند و گفت که ایران از وقتی با قدرت های غربی به توافق هسته ای رسیده، هیچ فرصتی را برای تضعیف امنیت منطقه از دست نداده است.

او گفت: «به عقیده ما ایران با سیاست های توسعه طلبانه، نقض آشکار حاکمیت و ادامه مداخله در امور داخلی کشورهای همسایه اش، نقش بزرگی در ایجاد تنش و بی ثباتی در منطقه ایفا کرده است. برغم توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ و استقبال کشورهای منطقه از آن، امیدها برای تغییر رویکرد خصمانه ایران به سرعت از بین رفت.»

وزیر خارجه امارات، ایران را به تلاش برای تضعیف امنیت منطقه و مداخله در امور دیگر کشورها و مسلح کردن شبه نظامیان متهم کرد و گفت که جمهوری اسلامی هیج فرصتی را برای توسعه برنامه موشکی بالستیک خود از دست نداده است.

او ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد و با بیان اینکه سیاست‌های ایران پس از توافق هسته‌ای تغییر نکرده، اضافه کرد: «این مهر تاییدی است بر دیدگاه ما که بحران‌ها را باید حل کرد نه مدیریت.»

یک روز پس از این سخنان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به وزیر خارجه امارات توصیه کرد که «واقع گرا» باشد و از تکرار «اتهامات واهی و بی اساس» خودداری کند.

بهرام قاسمی، گفت که امارات متحده سیاست‌های خود را به نفع «بازیگران تندرو و جنگ افروز منطقه» تغییر داده و مشوق «عمیق‌تر شدن شکاف‌ها و گسترش جنگ افروزی» بوده است.

امارات متحده هم‌پیمان عربستان سعودی در ائتلاف نظامی علیه شورشیان شیعه حوثی است و نیروی نظامی به یمن فرستاده است. عربستان و متحدانش، ایران را متهم به دخالت در بحران یمن و حمایت از شورشیان شیعه حوثی می‌کنند.

همزمان با سخنان وزیر خارجه امارات متحده عربی علیه ایران، وزیر خارجه یمن نیز به خبرگزاری رویترز گفت که دولت این کشور، طرح شکایت از ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد را دنبال می‌کند.

عبدالمک مخلافی، ایران را متهم کرده که برای شبه نظامیان حوثی که در درگیر نبرد با دولت یمن هستند، اسلحه ارسال می‌کند. جمهوری اسلامی ایران، همواره اتهام‌های دولت یمن مبنی بر پشتیبانی تسلیحاتی از حوثی‌ها را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG