لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

دو برادر پیرو آیین یارسان، اهل شهر صحنه، بار دیگر بازداشت شدند


به گزارش منابع حقوق بشری، دو برادر پیرو آیین یارسان و از محکومان به زندان باز، پس از معرفی روزانه خود به زندان «چشمه سفید» کرمانشاه، بار دیگر بازداشت شدند.

به گزارش وبسایت «کردپا»، پوریا منتی منجق‌تپه و شجاع منتی منجق‌تپه، برادران اهل شهر صحنه دراستان کرمانشاه، روز چهارشنبه ۲۳ خرداد بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات استان کرمانشاه منتقل شده‌اند.

درباره دلیل بازداشت مجدد این دو نفر که در حال سپری کردن محکومیت خود در زندان باز بودند خبری منتشر نشده است.

خبرگزاری میزان، متعلق به قوه قضائیه جمهوری اسلامی، زندانیان « رأی باز» را محکومانی توصیف کرده که با معاف بودن از حبس تمام مدت در طول روز می‌توانند با سپردن وثیقه، محکومیت خود را با حرفه‌آموزی یا اشتغال به کار در حوزه‌های صنعتی، خدماتی و کشاورزی بگذرانند.

پوریا منتی منجق‌تپه و شجاع منتی منجق‌تپه در آبان ۱۴۰۱ به دلیل شرکت در مراسم بیست و یکمین سالگرد جان باختن خلیل عالی‌نژاد، از هنرمندان جامعه یارسان، بازداشت و محاکمه شده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، این دو عضو آیین یارسان از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری کرمانشاه به اتهامات «اخلال در نظم عمومی» از طریق جنجال و هیاهو و «ایراد ضرب و جرح عمدی» به یک سال حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

رضا (غلامرضا) رسایی، شهروند کُرد و از پیروان آیین یارسان، در حال حاضر با حکم اعدام مواجه است.

فشارهای جمهوری اسلامی بر بر اقلیت‌‌های قومی و مذهبی در ایران همواره مورد انتقاد نهادها و فعالان حقوق بشری قرار گرفته است.

پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، در گفتگو با صدای آمریکا با انتقاد از «وضعیت بسیار فاجعه‌بار اقلیت‌های قومی و مذهبی» در ایران تاکید کرد که حقوق اقلیت‌ها «از جمله نوکیشان مسیحی، صوفی‌ها، درویشان، و یارسان» به طور مداوم نقض شده است.

XS
SM
MD
LG