لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

ادامه برکناری اساتید حامی معترضان؛ دو تن دیگر از استادان دانشگاه هنر اخراج شدند


مسعود علیا و فرشته حسینی شکیب، استادان اخراجی دانشگاه هنر
مسعود علیا و فرشته حسینی شکیب، استادان اخراجی دانشگاه هنر

در ادامه موج گسترده اخراج اساتید منتقد و غیرهمسو با حکومت، مسعود علیا و فرشته حسینی‌شکیب، استادان دانشگاه هنر و از حامیان دانشجویان معترض، از اخراج خود و مخالفت دانشگاه با تمدید و تبدیل قرارداهای‌شان خبر دادند.

مسعود علیا، استاد فلسفه هنر دانشگاه هنر، روز پنجشنبه ۶ مهر با انتشار نامه مخالفت مسئولان دانشگاه با تمدید قرارداد پیمانی دائم در صفحه اینستاگرامش، از اخراج خود پس از ۱۲ سال سابقه کار خبر داد.

این پژوهشگر حوزه فلسفه و برنده جایزه کتاب سال در واکنش به «نه کوچک به حضورش در دانشگاه» بر مواضعش تاکید کرد و نوشت که به «نه بزرگی که به رفتارهای ناروایشان گفته است می‌بالد.»

مسعود علیا از جمله استادانی بود که در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ از دانشجویان معترض حمایت کرد و به نشانه اعتراض اعلام کرد تا زمان آزادی بی‌قید‌و‌شرط دانشجویان از حضور در کلاس‌های درس خودداری می‌کند.

همزمان فرشته حسینی‌شکیب، استاد انیمیشن و عضو هیات علمی گروه تصویر متحرک دانشگاه هنر، هم از مخالفت هیات اجرایی جذب دانشگاه با تبدیل وضعیت استخدامی‌اش از پیمانی به رسمی آزمایشی خبر داد.

فرشته حسینی‌شکیب در صفحه اینستاگرامش این اقدام دانشگاه را «بخشی از روند گسترده و سیستماتیک» حکومت برای جایگزینی اساتید مستقل دانشگاهی با «افراد مطیع و وفادار» به حاکمیت توصیف کرده است.

این استاد دانشگاه هنر روز ۴ مهر ۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات سراسری در پستی اینستاگرامی در «اعتراض به خشونت سازمان‌یافته در برابر حق‌طلبی مردم و عدم وجود فضای امن گفتگو» کلاس‌های درسش را تعطیل کرده بود.

در ماه‌های گذشته، روند برخورد حذفی استادان منتقد و حامی معترضان در قالب تعلیق، اخراج و بازنشستگی اجباری شدت یافته است و ده‌ها تن از آنان از تدریس در دانشگاه‌های سراسر ایران کنار گذاشته شده‌اند.

به تازگی هم پریسا پورمحمدی، از اساتید باستان‌شناسی دانشکده هنر، از دانشگاه شیراز اخراج شد.

به گفته محسن برهانی، استاد تعلیق شده دانشگاه تهران، دولت ابراهیم رئیسی از روزها قبل از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز اعتراضات سراسری، برای محدودکردن دانشگاه‌ها و اخراج اساتید برنامه‌ریزی کرده بود.

این استاد حقوق روز ۵ مهر به روزنامه اعتماد گفت که یک ماه پس از استقرار دولت رئیسی، مصوبه برخورد با استادان منتقد ابلاغ شد.

رسانه‌ها و مقام‌های حکومت جمهوری اسلامی ضمن طرح ادعاهایی، از جمله در مورد پایان قرارداد همکاری اساتید، از اخراج آنان دفاع کرده‌ و گفته‌اند که این اقدامات، قانونی بوده‌اند.

کاظم علمداری، جامعه‌شناس، اخراج گسترده اساتید را ناشی از وحشت جمهوری اسلامی از آگاهی مردم می‌داند.

XS
SM
MD
LG