لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

کانون صنفی معلمان بوشهر بازداشت دو فعال صنفی فرهنگیان را محکوم کرد


غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما، معلمان بازداشتی
غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما، معلمان بازداشتی

کانون صنفی معلمان بوشهر در بیانیه‌ای، بازداشت دو تن از اعضای انجمن صنفی معلمان فارس در شیراز را محکوم کرد.

این تشکل صنفی در بیانیه روز ۱۵ مهر خود، «برخوردهای غیرقانونی با فعالین صنفی» از جمله بازداشت غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما را محکوم و تاکید کرد که در حمایت از معلمان زندانی از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

کانون صنفی معلمان بوشهر از «سرکوب، بازداشت‌های غیرقانونی، پرونده‌سازی، زندان و اخراج» فعالان صنفی به وسیله حاکمیت نیز انتقاد کرده است.

غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما، از فعالان صنفی معلمان استان فارس، همزمان با روز جهانی معلم در روز پنجشنبه ۱۳ مهر، به دست نیروهای حکومتی در شیراز بازداشت شدند.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، این دو فعال صنفی پس از مراجعه به فرمانداری شیراز برای پیگیری برگزاری مجمع سالانه این تشکل صنفی بازداشت شده‌اند.

از اتهامات، محل نگهداری آنها و نهاد بازداشت‌کننده خبری منتشر نشده است.

در این ارتباط، انجمن صنفی معلمان فارس خواستار پاسخگويی نهادهای امنیتی به عنوان مسئولان امنیت شهروندان، نهاد دستگیر کننده و همچنین فرمانداری شیراز در این مورد شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما به دلیل فعالیت‌‌های صنفی و شرکت در تجمعات صنفی سابقه بازداشت دارند.

تاکنون شماری از فعالان صنفی معلمان به اتهام‌های امنیتی به زندان، اخراج، بازنشستگی اجباری، تعلیق و مصادره اموال محکوم شده‌اند.

این در شرایطی است که وزارت آموزش و پرورش با کمبود ۲۰۰ هزار معلم برای حدود ۴۶۰ هزار دانش‌آموز مواجه است.

XS
SM
MD
LG