لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

نیروی انتظامی ده‌ها شهروند ایرانی و «سه اروپایی» را به بهانه «شیطان پرستی» بازداشت کرد


بازداشت صدها نفر به اتهام «شیطان پرستی». تصویر از رسانه‌های حکومتی.
بازداشت صدها نفر به اتهام «شیطان پرستی». تصویر از رسانه‌های حکومتی.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از بازداشت ۲۶۱ نفر از جمله سه شهروند اروپایی در شهرستان شهریار استان تهران، خبر داد و مدعی شد که بازداشت‌شدگان «اعضای شبکه شیطان پرستی» هستند.

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، فراجا، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ۱۴۶ مرد و ۱۱۵ زن را شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در «جلسه شیطان‌پرستی» بازداشت کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون درباره اتهام «شیطان پرستی» تعریف روشنی ارائه نکرده‌‌اند و در سالهای گذشته برخی از موسیقیدانان هوی‌متال و هنرمندان را به اتهام «تبلیغ شیطان‌پرستی» مجازات کرده‌اند.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای اطلاعاتی، به نقل از اطلاعیه فراجا، مدعی شده که افراد بازداشت‌شده «به صورت برهنه و مستهجن» حضور داشته‌اند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش، ادعای خود درباره «برهنه‌» بودن بازداشت‌شدگان را نقض کرده و نوشته که آنها «بر روی البسه» و سر و صورتشان علائم و نمادهای خاص شیطان‌پرستی نصب کرده بودند.

بنا بر این گزارش، ماموران نیروی انتظامی علاوه بر توقیف ۷۳ خودرو، اقدام به ضبط «نمادهای شیطان‌پرستی»، مشروبات الکلی و مواد روان گردان نیز کرده است.

به هویت سه شهروند اروپایی بازداشت‌شده و ملیت آنها اشاره‌ای نشده است.

جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته حقوق مدنی شهروندان را به کرات و به بهانه‌های مختلف نقض کرده و در موارد زیادی آنها را به اتهام‌هایی که در دادگاه‌های عادلانه بررسی نشده، مشمول حبس و مجازات‌های دیگر کرده است.

بازداشت شهروندان خارجی نیز در چند دهه گذشته، به گفته ناظران و کشورهای غربی، به ابزاری برای امتیازگرفتن جمهوری اسلامی از سایر کشورها تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG