لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

حمله و آتش سوزی «حسینیه درکه» در تهران؛ کار گروه «ری‌استارت» است


عکسی از داخل حسینیه درکه بعد از مهار آتش سوزی
عکسی از داخل حسینیه درکه بعد از مهار آتش سوزی

یک حسینیه در منطقه درکه تهران با حمله دو موتور سوار به آتش کشیده شد. مقام های پلیس گفته اند عاملان حمله «دو خرابکار» موتور سوار بوده اند و برخی سایت های نزدیک به حکومت مدعی شدند این حمله کار «گروه ری استارت» است که به یک مجری سابق تلویزیون دولتی ایران منتسب است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا تصاویری از حسینیه قدیمی درکه را منتشر کرده که در آتش سوخته است. فرماندار شهرستان شمیرانات گفته عوامل حمله دو موتور سوار بوده اند.

سایت فرارو و برخی کانالها و سایت های مذهبی، در خبری مدعی شد افراد وابسته به «ری استارت» در این حمله نقش داشتند.

این چندمین بار است که حمله های این چنینی به این گروه نسبت داده می شود.

دو ماه پیش، فرمانده نیروی انتظامی تهران تایید کرد که حمله به یک مسجد در شرق تهران، در ادامه حمله به چند بانک و صرافی در روزهای قبل بود.

در پی انتشار فیلمی از در ورودی مسجد «جوادالائمه» در بلوار استقلال تهران در شبکه‌های اجتماعی، باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری وابسته به صداوسیما مهاجمان را «گروه شیطان پرستی ری استارت» معرفی کرد.

سیدمحمد حسینی، مجری سابق صداوسیمای ایران مدتی است که در برنامه های اینترنتی خود گروهی را تحت عنوان «ری استارت» تشکیل داده است. او می گوید «برای ساختن ایران باید همه چیز ری استارت شود و از نو ساخته شود» و از هواداران خود خواسته تا در حرکتی به نام «چالش سنگ» به مساجد، اماکن دولتی و بانک‌ها حمله کنند.

او در یک پیام ویدئویی تهدید کرده بود که «چالش آتش» نیز در راه خواهد بود.

حسین رحیمی، فرمانده پلیس تهران همچنین پیش از این عنوان کرده بود که شیشه‌های ۶ بانک و یک صرافی در محدوده شمال شهر تهران شکسته شده و دو نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند.

در یکی از ویدئوهایی که حامیان این گروه منتشر کرده اند، در روی دیوار یک مسجد، بعد از حمله، نوشته اند، «زنده باد حسینی». آقای حسینی در پیام های تصویری خود می گوید از هواداران خود خواسته که برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ایران او را همراهی کنند.

مهرماه گذشته هم پلیس لندن اعلام کرد دو نفر را بعد از شعارنویسی روی دیوار سفارت ایران در این شهر که کلمه «ری استارت» را نوشته بودند، دستگیر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG