لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۵

توئیتر برخی حساب‌های مربوط به رسانه‌های جمهوری اسلامی را به خاطر آزار و اذیت بهائیان مسدود کرد


حساب کاربری برخی از رسانه‌های حکومت ایران همچون خبرگزاری ایرنا، باشگاه خبرنگاران جوان صدا وسیما، و خبرگزاری مهر همچنین برخی چهره‌های نزدیک به جمهوری اسلامی، از سوی توئیتر غیر فعال شده است.

گزارش‌ها حاکی است که توئیتر حساب کاربری «ریحانه» وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر جمهوری اسلامی و حساب کاربری «مهر دیپلماسی» خبرگزاری مهر، به همراه حساب کاربری خبرگزاری ایرنا، روزنامه جام‌جم، و باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به صدا و سیما، و نیز چهره هایی چون «علی‌اکبر رائفی‌پور» از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری فرانسه دلیل این اقدام توئیتر را ارسال پیام‌هایی برای آزار بهائیان از سوی این کاربران اعلام کرده است. همچنین، بی بی سی به نقل از یک منبع مطلع در توئیتر گزارش داد که حساب های کاربری یاد شده به علت «آزار و اذیت هماهنگ شده و هدفمند اعضای جامعه بهائیان ایران» به حالت تعلیق درآمده است. این منبع در این باره جزئیاتی ارائه نکرد.

توئیتر در خرداد امسال نیز حدود چهار هزار و هشتصد حساب کاربری مرتبط با ایران که مشغول سوءاطلاع‌رسانی و پیشبرد اهداف دولت ایران بوده‌اند را مسدود کرد. اما این نخستین بار است که این شرکت اقدام به بستن این حساب‌ها به دلیل آزار و اذیت بهائیان کرده است.

بهائیان در ایران مورد آزار و اذیت دستگاه حکومت قرار دارند. نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز اخیرا گفته است که در ایران نه تنها اقلیت‌های مذهبی، که هرکس از آن‌ها حمایت کند، مورد آزار و تعقیب قرار می‌گیرد.

همچنین جمهوری اسلامی اپلیکیشن های مختلف از جمله توئیتر را در داخل ایران فیلتر کرده است و مردم مجبورند با فیلترشکن به این اپلیکیشن ها دسترسی پیدا کنند. با این حال شخصیت‌های وابسته به حکومت و رسانه های رسمی که خود عامل و یا رسانه حکومتی هستند که فیلترینگ این شبکه‌ها را انجام داده‌اند، در توئیتر و دیگر اپلیکیشن‌ها و رسانه‌های اجتماعی حساب‌های کاربری دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG