لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران: ۲۰ میلیون کارگر امنیت شغلی ندارند


کارگران در ایران
کارگران در ایران

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران با تاکید بر عدم امنیت شغلی و عدم سامان‌دهی قراردادهای کار گفته است در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون کارگر در کشور دچار ناامنی شغلی هستند.

فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران، جامعه کارگری ایران را شامل ۱۵ میلیون کارگر رسمی و ۵ میلیون کارگر غیررسمی ذکر کرده و گفته است که حدود ۹۶ درصد از کارگران رسمی در کشور با قرارداد موقت مشغول به کار هستند.

فتح‌الله بیات گفته است که بنا بر آمارهای غیررسمی حدود ۵ میلیون نفر هم کارگر غیررسمی و بدون هیچ قرارداد شغلی داریم که در فهرست شاغلان کشور وجود خارجی ندارند.

خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌های حکومتی نزدیک به سپاه، به نقل از این فعال کارگری گزارش داده است که کارگران مشغول به کار در تولیدی های پوشاک، مراکز خدماتی و مطب پزشکان از جمله کارگران غیررسمی هستند که با قرارداد سفید امضا یا حتی با سفته‌گذاری و تعهد به اینکه هیچ مطالبه و معوقه ای از کارفرما ندارند مشغول به کارند.

به گفته فتح‌الله بیات، همه این جمع شامل کارگران «در ظاهر رسمی» با قراردادهای موقت «غیرقانونی» و کارگران غیررسمی بدون قرارداد، درد مشترک امنیت شغلی دارند. او تاکید کرده که حدود ۲۰ میلیون کارگر نان خانواده را با عدم امنیت شغلی تامین‌ می‌کنند و همواره نگران آینده هستند.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، از بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱ باید تمام کسانی که به مدتِ ۴ سال در کاری حضور داشتند، قراردادشان به «قرارداد دائم» تبدیل شود.

این در حالی‌ است که رحیم میرعبدالله، عضو شورای اسلامی کار استان تهران، در توضیح موانع موجود با اشاره به الزام کتبی‌بودن قراردادها گفته است در حال حاضر «بیشتر کارگران» قرارداد کتبی ندارند.

در سال‌ها و ماه‌های گذشته بارها کارگران واحدهای مختلف تولیدی و خدماتی کشور نسبت به ایرادات قراردادی خود به ویژه «موقت» بودن آنها اعتراض و اعتصاب کرده‌اند.

هرچند بسیاری از فعالان کارگری به‌دلیل مطالبه مسالمت‌آمیز حداقل خواسته‌های قانونی خود از جمله پرداخت به‌موقع حقوق، داشتن قرارداد کار یا برخورداری از امنیت شغلی، با برخورد نهادهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده‌اند.

این احکام همواره مورد انتقاد تشکل‌ها و فعالان کارگری قرار گرفته‌اند.

حداقل دستمزد ماهانه کارگران مشمول قانون کار، متاهل و دارای فرزند، حدود ۸ میلیون تومان در ماه است. این در شرایطی است که آمار‌ها حکایت از آن دارند که هزینه زندگی یک خانوار بین ۲۰ تا ۳۱ میلیون تومان است.

XS
SM
MD
LG