لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

بازداشت ۲۸ مسافر در شهرستان سوادکوه به بهانه «شیطان پرستی»


لوازمی که به عنوان «علام شیطان پرستی» معرفی می‌شوند
لوازمی که به عنوان «علام شیطان پرستی» معرفی می‌شوند

فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه، در استان مازندران، از بازداشت ۲۸ مسافر به اتهام آنچه «شیطان‌ پرستی» نامید، خبر داد.

سعید مهدوی روز جمعه ۱۱ خرداد، مدعی شد که «اعضای یک شبکه شیطان پرستی»، شامل ۲۰ مرد و هشت زن، در عملیاتی مشترک از سوی پلیس اطلاعات و سپاه پاسداران استان مازندران شناسایی و بازداشت شده‌اند.

این مقام انتظامی ادعا کرد که بازداشت‌شدگان دارای «علائم و نمادهای خاص شیطان‌پرستی»، و حامل مشروبات الکلی و مواد مخدر بوده و در قالب تور مسافرتی از استان‌های دیگر به سوادکوه آمده بودند.

حدود دو هفته قبل هم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از بازداشت ۲۶۱ تن از جمله سه شهروند اروپایی در شهرستان شهریار استان تهران، به اتهامی مشابه خبر داده بود.

مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، فراجا، در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که ۱۴۶ مرد و ۱۱۵ زن را شامگاه پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت در «جلسه شیطان‌پرستی» بازداشت کرده است.

در تابستان سال گذشته هم سازمان اطلاعات فراجا گفته بود که در دو باغ در اطراف کرج ۱۱ تن را که به ادعای این نیروی نظامی، اقدام به برگزاری «مراسم شیطان پرستی» کرده بودند، بازداشت کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون درباره اتهام «شیطان پرستی» تعریف روشنی ارائه نکرده‌‌اند و در سال‌های گذشته برخی از موسیقیدانان هوی‌متال و هنرمندان را به اتهام «تبلیغ شیطان‌پرستی» مجازات کرده‌اند.

جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه گذشته حقوق مدنی و آزادی‌های اجتماعی شهروندان را به کرات و به بهانه‌های مختلف نقض کرده و در موارد زیادی آنها را به اتهام‌هایی که در دادگاه‌های عادلانه بررسی نشده‌اند، مشمول حبس و مجازات‌های دیگر کرده است.

XS
SM
MD
LG