لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

تاکید ایران و ترکیه بر برقراری آتش بس درسوریه


وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می گوید تهران و آنکارا بر برقراری آتش بس در سوریه در پیشاپیش مذاکرات صلح در ژنو تاکید خواهند کرد.

گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری مهر حاکی است محمد جواد ظریف روز چهارشبه درجریان کنفرانس خبری مشترکی با محمت داووت اوغلو همتای ترک خود در تهران گفت برای پایان مناقشه و رسیدن به آتش بس، حتی پیش از اجلاس ژنو، از هیچ کوششی نباید فروگذار شود.

ظریف گفت «ایران وترکیه نقطه نظرهای مشترکی در چندین موضوع دارند، از جمله این که برای بحران سوریه راه حل نظامی وجود ندارد.»

داووت اوغلو نیز نظری مشابه ابراز داشت و گفت «ما نباید تا دوماه دیگر صبر کنیم و مردم سوریه بیشتر رنج بکشند. حتی پیش از ژنو ۲، زمینه باید برای رسیدن به آتش بس که به موفقیت کنفرانس منجر خواهد شد، آماده شود.»

ایران، متحد اصلی بشار اسد است، در حالی که ترکیه از شورشیانی که می خواهند او را سرنگون کنند حمایت کرده است.

قرار است کنفرانس ژنو، که آمریکا و سوریه از آن حمایت می کنند، در ۲۲ ژانویه در ژنو تشکیل شود، اما شرکت کنندگان هنوز در مورد حضور در آن تصمیم نگرفته اند.

اپوزیسیون سوریه تهران را به پشتیبانی نظامی از ارتش اسد متهم می کنند. ایران می گوید کمک هایش به دمشق اقتصادی است، با این حال می پذیرد که مشاورانی در داخل سوریه دارد.
XS
SM
MD
LG