لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

واکنش وزارت خارجه به سخنان اردوغان درباره نقش ایران در سوریه


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان رئیس جمهوری ترکیه درباره نقش ایران در سوریه را به دلیل اهداف خاص ترکیه در منطقه دانست.

جابر انصاری روز دوشنبه هفتم دی به خبرنگاران گفت: "این نخستین بار نیست که چنین ادبیاتی در مورد ایران به کار برده می‌شود و این موضوع با اهداف خاص سیاسی و در چارچوب مسائلی که در منطقه در جریان است انجام می‌شود."

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی ایران را متهم به در پیش گرفتن سیاست‌های فرقه‌گرایانه در سوریه کرد و گفت: "اگر ایران با انگیزه‌های فرقه‌گرایانه پشت اسد نایستاده بود، شاید امروز ما درباره موضوع سوریه حرف نمی‌زدیم."

مقام‌های ایران و ترکیه پیش از این نیز اتهاماتی را علیه یکدیگر درباره بحران سوریه مطرح کرده بودند. تنش در روابط دو کشور هفته های گذشته هنگامی بالا گرفت که برخی رسانه‌های ایران خانواده رئیس جمهوری ترکیه را به دست داشتن در قاچاق نفت سوریه به نفع داعش متهم کردند.

ترکیه مخالف سرسخت دولت بشار اسد است و در جنگ داخلی این کشور از شورشیان مخالف دولت حمایت می‌کند. ایران اما اصلی‌ترین حامی دولت بشار اسد در منطقه است و در پشتیبانی از آن، نیروهای رزمی به سوریه فرستاده است.

XS
SM
MD
LG