لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

عربستان برای هیات ایرانی راهی اجلاس سازمان همکاری اسلامی، روادید صادر نکرد


یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفت عربستان، برای هیات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران روادید سفر صادر نکرد.

حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه نهم اسفند اعلام کرد که عربستان سعودی برای هیات ایرانی که قصد شرکت در اجلاس مقامات ارشد اعضای سازمان همکاری اسلامی در جده را داشت، روادید صادر نکرد.

این مقام وزارت امور خارجه ایران گفت که ایران به این اقدام عربستان اعتراض کرده است. آقای بعیدی‌نژاد گفت: "هر تصمیمی که بدون مشارکت هیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در جده اتخاذ شود فاقد هرگونه رسمیت و اعتباری خواهد بود."

آقای بعیدی‌نژاد گفت: "هر تصمیمی که بدون مشارکت هیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در جده اتخاذ شود فاقد هرگونه رسمیت و اعتباری خواهد بود."

اجلاس مقامات ارشد سازمان همکاری اسلامی که پیش‌نویس اسناد و قطعنامه‌های اجلاس آینده سران این سازمان در استانبول را آماده می کند، یکشنبه و دوشنبه به ریاست ترکیه در جده برگزار می‌شود.

رابطه عربستان سعودی و ایران بر سر اختلافات منطقه‌ای نظیر بحران‌های سوریه و یمن به تیرگی گرایید و در پی اعدام روحانی شیعه در عربستان و حمله به سفارت آن کشور در تهران، به تنش کشیده شد.

عربستان سعودی ایران را متهم به دخالت در امور کشورهای اسلامی می‌کند، ایران در مقابل عربستان را به در پیش گرفتن سیاست‌های فرقه‌گرایانه و حمایت از گروه‌های اسلامگرای افراطی متهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG