لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

دونالد ترامپ: مقامات ایران سرانجام به پای میز مذاکره برمی گردند


رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، می گوید مقامات در ایران بالاخره برای یک توافق هسته‌ای «واقعی و منصفانه» به پای میز مذاکره باز می گردند.

او جمعه شب در کمپین انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه، در ایالت ایندیانا، ضمن انتقاد از باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، توافق هسته‌ای موسوم به برجام را که در دوران او حاصل شد «بسیار بد» و «مسخره» توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ در ایالت ایندیانا بار دیگر تاکید کرد که شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد و گفت مقامات ایران بالاخره هوش به خرج خواهند داد و برای«معامله ای که به آنها اجازه خواهد داد بار دیگر شکوفا شوند» به میز مذاکره باز می گردند. او گفت: «ما خواهان شکوفایی آنها هستیم.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «من ایالات متحده را از توافق هسته‌ای یک‌جانبه وحشتناک با ایران خارج کردم. همین امروز اعلام کردیم که ما همه تحریم‌هایی را که بعد از آن توافق مسخره لغو شده بود، مجدداً اعمال می کنیم، تحریم‌هایی که اصلا نباید لغو می شد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت، سنگین ترین تحریم‌هایی را که تاکنون هرگز وجود نداشته علیه رژیم خشن ایران وضع کرده ایم.

پرزیدنت ترامپ در ماه مه، ایالات متحده را از برجام خارج کرد و اکنون دور دوم تحریم‌هایی را که بر اثر توافق سال ۲۰۱۵ لغو شده بود، از بامداد پنجم نوامبر، دوشنبه، بار دیگر برقرار می شود.

پرزیدنت ترامپ در گذشته نیز با تاکید بر این که «قوی‌‌ترین» و «شدیدترین» و «دقیق‌‌ترین» تحریم‌ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد، ابراز امیدواری کرده بود که ایالات متحده به توافق جدید و عادلانه‌ای با ایران دست یابد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از سخنرانی‌ در ایندیانا، در گفتگو با خبرنگاران در ویرجینیا گفت که تحریم‌های آمریکا ضربه بسیار بزرگی به ایران خواهد زد و ایران از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد «دیگر آن کشور سابق نیست.»

پیشتر، در روز جمعه و با اعلام کاخ سفید در مورد بازگشت بخش دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، طرفین اروپایی امضا کننده برجام، با صدور بیانیه ای گفتند به اجرای برجام به منظور احترام گذاشتن به یک توافق بین المللی، متعهد هستند.

روز جمعه ۱۱ آبان، دولت ایالات متحده دور دوم تحریم‌های خود را علیه ایران، که پس از اجرای برجام در دولت پیشین لغو شده بود، اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز شنبه با انتشار توئیتی از مردم نیویورک خواست به جان فاسو (جمهوری خواه) در انتخابات کنگره رای دهند. او گفت رقیب جان فاسو که به تازگی وارد منطقه شده، «حامی ایران و ضد اسرائیل» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG