لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

ایران برای تجارت نگاه به عراق و حتی سوریه دارد


بخش اصلی صادرات ایران به عراق و امارات فرستاده می شود.
بخش اصلی صادرات ایران به عراق و امارات فرستاده می شود.
مقاله ای از نجمه بزرگمهر در فاینشنال تایمز

ایران با صادرات شیر تازه، آنتی بیوتیک، و سیمان به عراق، همسایه غربی اش را نزدیک ترین متحد خود در جهان عرب و بزرگ ترین بازار برای محصولات داخلی اش می بیند.

تجارت ایران با جهان عرب به طور عمده به عراق محدود می شود. البته امارات متحده عربی، گلوگاه اصلی تجارت ایران در منطقه، مقصد نخست صادرات دوباره کالاهای ایرانی است.

از ۴۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی ایران طی سال ۱۳۹۴، ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به عراق و حدود ۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالاهای غیر نفتی از طریق امارات به کشورهای دیگر فرستاده شد.

صادرات ایران به غیر از عمان به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار به دیگر کشورهای منطقه خلیج فارس، لبنان، سوریه و کشورهای عربی شمال آفریقا همچنان ناچیز است.

تجار ایرانی می دانند که توسعه تجارت با جهان عرب مستلزم بهبود روابط با عربستان سعودی است. اما، چنین امکانی با توجه به تنش سیاسی روز افزون بین دو کشور وجود ندارد.

یک بانکدار ارشد ایرانی می گوید از زمان قطع روابط ریاض با تهران، بانک های اماراتی هم تمایلی به کار با تاجران ایرانی نشان نمی دهند.

با برداشته شدن تحریم ها، شرکت های ایرانی کمتر خود را برای انتقال محصولات شان به دوبی وابسته می بینند. واردات از امارات طی یک سال گذشته از ۱۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

یکی از بازارهایی که ایران امیدوار است در آینده از آن بهره ببرد سوریه است؛ کشوری که تهران برای حفظ رژیم اش بهای سنگینی داده است. هر چند روشن نیست چه موقع جنگ در سوریه به پایان برسد اما ایران امیدوار است آن کشور هم چون عراق بازار گسترده ای برای بازسازی باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG