لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

توسعه توریسم، راهی برای جبران پایین آمدن قیمت های نفت در ایران


در پی لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، مقامات ایران کوشش تازه ای را برای جلب گردشگران و گسترش صنعت توریسم آغاز کرده اند، صنعتی که دولت های این کشور آن را عموما نادیده گرفته بودند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی، توریست ها، و درآمد هایی را که آنها می توانند موجب شوند، از جمله دگرگونی های اقتصادی ناشی از معامله اتمی توصیف می کند و می گوید این کوشش در پی انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در ۲۰۱۳ آغاز شد.

پیست اسکی توچال یکی از چندین نقطه نزدیک به تهران است که پیش از انقلاب رونق فراوانی داشت و اینک پس از سالها نادیده گرفته شدن، بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. پس از آن اصفهان، شیراز و یزد، که بسیاری زیباتر و آرام تر از تهران تلقی می شوند، قرار دارند.

"میدان امام" از جمله مکان های مشهور در اصفهان است که از نظر اندازه پس از میدان تیانان من در پکن مقام دوم را دارد، اما با فواره ها و معماری چشمگیر بسیار جذاب تر است.

در گزارش گفته می شود برای روحانی توریسم راهی جهت جبران پائین آمدن قیمت های نفت، که درآمد دولت را کاهش داده است، تلقی می شود. هدف این است که شمار توریست ها در ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۲۰ میلیون نفر در سال برسد، که سالیانه یک در آمد ۳۰ میلیارد دلاری فراهم می آورند.

کارها و تشریفات مربوط به ورود توریست های برخی کشورها به ایران آسانتر شده است.

کوشش برای جلب گردشگران به ایران در حالی است که بسیاری از بخش های خاورمیانه به دلیل جنگ و موج اخیر حملات پیکارجویان در کشورهایی از جمله مصر و تونس جذابیت برای توریست ها را از دست داده اند.

کارت های اعتباری بین المللی هنوز در ایران کار نمی کند، اما ورود با ارز خارجی و تبدیل آن به ریال مشکلی به نظر نمی رسد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته دولت ایران در ۹ ماه اول سال جاری ایرانی، ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار توریست وارد شدند که بالغ بر ۵ درصد از رقم سال پیش بیشتر است. دو سوم آنها از کشورهای همسایه می آیند، مانند عراق، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، افغانستان یا پاکستان که زائران مذهبی هستند که به مشهد و قم می روند.

راهنمایان فرانسوی و انگلیسی زبان تا پایان ۲۰۱۷ رزرو شده اند و اتاق های هتل های چهار یا پنج ستاره در اصفهان، شیراز و یزد پیش فروش شده اند.

XS
SM
MD
LG