لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۲

نخست وزیر یونان برای توسعه روابط اقتصادی با ایران به تهران رفت


آلکسیس چیپراس نخست وزیر یونان در کنار حسن روحانی در تهران
آلکسیس چیپراس نخست وزیر یونان در کنار حسن روحانی در تهران

نخست وزیر یونان که به همراه یک هیات ۵۰ نفره به تهران سفر کرده است با حسن روحانی دیدار کرد.

در این دیدار، که دوشنبه ۱۹ بهمن صورت گرفت، آلکسیس چیپراس، نخست وزیر یونان خواستار توسعه همکاری اقتصادی با ایران شد و گفت که شرکتهای یونانی به پشتوانه بانک‌های بزرگ اروپا علاقمند به سرمایه‌گذاری و همکاری با ایران در همه زمینه‌ها به ویژه کشتیرانی، ساخت و ساز و خدمات هستند.

با وجود اینکه هیات‌های مختلفی از کشورهای اروپایی و آسیایی طی ماههای گذشته به ایران سفر کرده‌اند، اما سفر نخست وزیر یونان نخستین سفر رئیس یک دولت اروپایی به تهران، در پی توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود.

یونان، پیش از سفر رئیس دولت و هیات ۵۰ نفره همراه او، توافق‌های اقتصادی با دولت روحانی را آغاز و قرارداد خرید نفت از ایران را حدود دو هفته پیش امضا کرده بود.

با این حال آقای چیپراس خواستار همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بیشتر با ایران در حوزه‌های فناوری، ساخت و ساز مسکن، راه‌سازی، مواد غذایی، تولیدات کشاورزی، گردشگری، صنایع دارویی و داروسازی، تبادلات ارزی و بانکی و توسعه روابط فرهنگی است. او به رئیس جمهوری ایران گفت که یونان آماده راه اندازی پروازهای مستقیم تهران – آتن است.

نخست وزیر یونان پیش از دیدار با آقای روحانی، با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز دیدار کرد.

آقای چیپراس که شنبه شب وارد ایران شد، مستقیما به اصفهان رفت و از آثار تاریخی این شهر دیدار کرد. او عصر یکشنبه وارد تهران شد و مورد استقبال عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG