لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

جامعه هتل‌داران:  ۸۵  درصد گردشگران خارجی سفر به ایران را لغو کرده‌اند 


هتل در ایران . آرشیو
هتل در ایران . آرشیو

جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل‌داران ایران به خبرگزاری «ایلنا» گفته است بیش از «۸۵ درصد» از گردشگران خارجی از کشور‌های اروپایی، آمریکایی و آسیایی سفر خود را به ایران لغو کردند.

در ماه‌های اخیر برخی از کشورها از اتباع خود خواسته‌اند تا از سفر به ایران خودداری کنند یا خاک ایران را ترک کنند. جمهوری اسلامی در همین مدت، چندین تبعه خارجی دیگر را نیز به اتهام‌هایی نامعلوم، بازداشت کرده است.

جمشید حمزه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا گفت: «صنعت هتلداری ایران از نوروز ۹۸ تا به امروز با بحران‌های مختلفی مواجه شده است. سیل و بارندگی، گرانی بنزین، شیوع ویروس کرونا و جریانات اخیر لطمه‌های زیادی به صنعت گردشگری ایران وارد کرد.»

او افزود که اکثر هتل‌داران توان تامین هزینه‌های خود را ندارند و «از جیب خرج می‌کنند»؛ حتی برخی واحدها برای پرداخت دستمزد کارمندان با چالش مواجه شده‌ند.

  • اجاره یک اتاق مهمانخانه ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان

همچنین در این رابطه شاهرخ محمدزاده رئیس اتحادیه مهمان‌پذیران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، از کاهش ۵۰ درصدی مسافران در تهران خبر داد و افزود: شرایط اقتصادی مردم به سمتی رفته که تمایل مردم برای سفر کاهش پیدا کرده است.

این فعال صنفی گفت: «میانگین [اجاره یک اتاق] بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است البته این نرخ‌ در واحدهایی که شرایط مطلوب‌تری دارند اجاره آن تا ۷۰۰ هزار تومان هم می‌شود.»

به گفته او، هزینه تهیه مواد شوینده، ملحفه، یخچال و تلویزیون افزایش چشمگیری کرده است و همین موضوع باعث شد افزایش نرخ اجاره‌بها یک اتاق افزایش پیدا کند.

XS
SM
MD
LG