لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

وزیر صمت: تولید تیبا تا آخرماه متوقف می‌شود


خودروی تیبا تولیدی شرکت سایپا از نا‌ایمن‌ترین خودروهای داخل ایران معرفی شده‌است - آرشیو
خودروی تیبا تولیدی شرکت سایپا از نا‌ایمن‌ترین خودروهای داخل ایران معرفی شده‌است - آرشیو

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) می‌گوید که تولید خودروی تیبا تا آخر ماه جاری متوقف می‌شود.

سیدرضا فاطمی امین در جلسه هم اندیشی با برگزیدگان روز صنعت و معدن در روز شنبه با اشاره به ابلاغ توقف تولید تیبا، ساینا ساده، سمند و ۴۰۵، گفت که «پلتفرم این خودروها قدیمی است و امکان ارتقای کیفیت در این خودروها وجود ندارد. بنابراین باید به سمت توقف تولید برویم.»

او با اشاره به توافق وزارت صمت و سازمان استاندارد مبنی بر اجرای تعهدات قبلی و بعد توقف تولید تاکید کرد که تیبا از اواخر تیرماه دیگر تولید و ثبت نام جدید نخواهد شد. او افزود که تولید دو خودروی دیگر هم یک تا دو ماه دیگر متوقف می‌شود.

او همچنین با تأیید اخباری مربوط به وجود خودروهای معیوب گفت: «امروز ۲۲ هزار خودروی کف داریم، اما این رقم زمان مشابه سال گذشته ۱۷۰ هزار دستگاه بود. یعنی هم خودروهای کف قبلی جمع شدند و هم چند ماه است در شرکت‌های بزرگ، خودروی ناقص تولید نمی‌شود.»

پیشتر اخباری منتشر شده بود مبنی بر اینکه خودروسازان بزرگ کشور این روزها تحت فشار وزارت صمت و نهادهای نظارتی که در رأس آن‌ها سازمان بازرسی قرار دارد، در حال تکمیل سریع و تجاری‌سازی خودروهای ناقص معطل‌ مانده در کف پارکینگ‌ها و انبارهای کارخانه هستند.

وزیر صمت با بیان اینکه در حال حاضر اگر خودروسازان دو شیفت کار کنند، ظرفیت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه مونتاژ وجود دارد، تصریح کرد: اما سال گذشته فقط ۹۰۰ هزار دستگاه تولید شد.

او یکی از دلایل نبود ظرفیت تولید را نداشتن محصولی دانست که با تقاضای جامعه متناسب باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پیشتر با انتقاد از وضعیت نازل خودروسازی در کشور با اشاره به موضع گیری برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس درباره انتقاد از کیفیت خودرو‌های تولید داخل یا مخالفت با واردات خودروهای با کیفیت خارجی گفته بود «که این عده قطعا منفعت مالی از تولید خودروهای داخلی دارند و تاکید پلیس بر ارتقا کیفیت باعث زیان مالی آنها و گروههایشان می‌شود.»

سالیانه حدود ۱۲ هزار ایرانی جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می‌دهند و بیش از ۳۰۰ هزار نفر نیز بر اثر تصادف مصدوم یا معلول می‌شوند.

ورود خودروهای معیوب به بازار و ارائه این خودروها به مشتریان بنا به نظر بسیاری از کارشناسان از جمله دلایل تعداد زیاد حوادث جاده‌ای در ایران عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG