لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

روایت تصویری از "درون قلعه"، محله فراموش شده روسپیان تهران


خلاصه‌ای از مقاله کارل ویک در تایم

اواسط دهه پنجاه خورشیدی، کاوه گلستان عکس های کم نظیری از فاحشه خانه معروف تهران موسوم به "قلعه" گرفت. فاحشه خانه ای که در جریان انقلاب ۱۳۵۷ کاملا تخریب و تبدیل به پارک شد.

اما فحشاء پس از انقلاب به صورت رسمی و غیررسمی ادامه یافت. صیغه امری مرسوم و معمول است. به گزارش وزارت ورزش و جوانان ایران، از ۴۰ درصد از جوانان ایرانی که نخستین رابطه جنسی شان را در ۱۴ سالگی تجربه کرده اند، بسیاری این تجربه را با یک فاحشه داشته اند.

بر مبنای یک تحقیق دولتی در ایران، شمار فاحشه های متأهل از مجردها بیشتر است. ۱۱ درصد از آنها با آگاهی همسرشان و برای تامین نیازهای اقتصادی دست به این کار می زنند.

ایران پیش از تشدید تحریم های بین المللی هم با ناکارآمدی اقتصادی روبرو بود و نرخ بسیار بالای اعتیاد همواره نشانگر یأس و ناامیدی بوده است. گزارش‌های دولت ایران نشان می‌دهند حداقل سن فاحشگی که پیش از انقلاب حدود ۳۰ سال بود، اکنون به نصف تقلیل یافته است.

عکس های کاوه گلستان زمانی که ساخت مستند کامران شیردل با عنوان "قلعه" پیش از انقلاب به دستور دولت وقت متوقف شد، در تکمیل فیلم او در زمستان ۱۳۵۹ به کارش آمد. یکی از زنان فاحشه در فیلم شیردل می گوید: "چه کار کنیم؟ گشنه ایم، چاره نداریم."

کاوه گلستان جوایز متعدد بین المللی را برای عکس هایش از انقلاب ۵۷ و بمباران شیمیایی حلبچه توسط صدام حسین کسب کرد. او در بهار سال ۱۳۸۲ در اثر انفجار یک مین در عراق کشته شد. کاوه، فرزند ابراهیم گلستان فیلمساز سرشناس ایرانی بود.

عکس های فاحشه خانه "قلعه" توسط ولی محلوجی، گالری دار و محقق ساکن بریتانیا، در قالب پروژه موسوم به "باستان شناسی دهه پایانی" دوباره در مقابل چشمان عموم قرار گرفت. هدف از این پروژه بازیابی و باز نشر آثار هنری کمتر مورد توجه قرار گرفته و سانسور شده است.

XS
SM
MD
LG