لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

ایران از کشته شدن سرکرده گروه مسلح انصار الفرقان در چابهار خبر داد


تصویری که خبرگزاری ایرنا از رئیس انصار الفرقان و افرادش منتشر کرده است.
تصویری که خبرگزاری ایرنا از رئیس انصار الفرقان و افرادش منتشر کرده است.

یک مقام دولتی در ایران از کشته شدن رئیس یک گروه تروریستی و معاونانش در درگیری با نیروهای سپاه پاسداران خبر داد.

علی اصغر میرشکاری، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان روز دوشنبه ۲۹ خرداد به خبرگزاری ایرنا گفت که مولوی جلیل قنبرزهی «سرکرده گروه تروریستی انصارالفرقان» در عملیات نیروهای قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران در ارتفاعات قصرقند، کشته شد.

سپاه پاسداران نیز اعلام کرد که اجساد سرکرده گروه و چهارنفر دیگر، از جمله معاونانش، در اختیار نیروی زمینی سپاه قرار دارد.

مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی گروه انصارالفرقان را یک گروه تروریستی معرفی کردند که در بیش از دو دهه عملیات مختلفی از جمله انجام انفجار در مساجد و مراسم مذهبی انجام داده است.

چهارشنبه گذشته ماموران وزارت اطلاعات با تعدادی از اعضای این گروه درگیر شدند که منجر به کشته شدن دو تن و دستگیری شدن پنج تن از آنان شد. در این درگیری یک نفر از ماموران وزارت اطلاعات نیز کشته شد.

منابع امنیتی و خبری داخل ایران نوشته اند که گروه انصارالفرقان در تابستان سال ۱۳۷۵ توسط مولوی جلیل قنبرزهی و با پیوستن گروهی از جوانان سیستان و بلوچستان، در ولایت نیمروز افغانستان تشکیل شد.

استان سیستان و بلوچستان طی سالهای اخیر شاهد درگیری‌های متعدد نیروهای امنیتی و نظامی با گروههای مسلح بوده است.

دولت ایران برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی را متهم به حمایت از گروه‌های سنی تندرو مسلح می‌کند؛ اتهامی که این کشورها رد کرده‌اند.

۱۸ خرداد حمله اعضای گروه داعش ۱۷ کشته و ۵۲ زخمی برجای گذاشت. بعد از این حمله بود که وزارت اطلاعات و سپاه از انجام چند عملیات علیه آنچه «گروه های تروریستی» نامیدند، خبر دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG