لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

در روز اعتراض روس‌ها به مسدود شدن تلگرام، ایران این پیامرسان را فیلتر کرد


A Palestinian boy walks barefoot in the Araiba refugee camp on rainy day in Rafah in the southern Gaza Strip.
A Palestinian boy walks barefoot in the Araiba refugee camp on rainy day in Rafah in the southern Gaza Strip.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران در پیروی از اقدام مقامات روسیه، دسترسی به شبکه تلگرام را بر روی کاربران ایرانی بستند و ادامه فعالیت مشاغل آنلاین بسیاری را با خطر مواجه کردند.

در روسیه، مقامات سازمان اطلاعاتی این کشور، اف.بی.اس، تلاش کرده بودند که به اطلاعات رمزگذاری تلگرام دست پیدا کنند که با مقاوت تلگرام روبرو شدند و پس از آن بود که مقامات مسکو دسترسی به تلگرام را در این کشور مسدود کردند.

شهروندان روسیه روز دوشنبه در مسکو، علیه اقدام کرملین در مسدود کردن تلگرام تطاهرات کردند و خواستار حمایت از آزادی اینترنت و حفظ حریم خصوصی خود شدند تا مقامات دولتی به اطلاعات آنها دسترسی پیدا نکنند.

اما در همان روزی که روس ها اعتراض کردند، در ایران پس از آنکه یک بازپرس قضایی در تهران حکمی برای مسدود شدن تلگرام صادر کرد، دسترسی به آن بر روی کل کاربران در ایران بسته شد.

در ایران، معترضان علیه سیاست های مقامات حکومتی، به ویژه در سال گذشته، از تلگرام برای اطلاع رسانی استفاده کرده بودند. با ادامه اعتراضات در ایران، درخواست های محافظه کاران به ویژه روحانیون حاکم که شعارها علیه آنها تندتر شده است، برای مسدود شدن تلگرام تشدید شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بارها به رای دهندگان و حامیانش وعده داده بود که با فیلتر شدن تلگرام و دیگر شبکه ها مخالفت خواهد کرد و مشاغل بسیاری که از این طریق فعالیت می کنند با مسدود شدن تلگرام از بین خواهد رفت.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر گروه موسوم به «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» که شخصا به طرفداری از فیلترکردن شبکه ها و سایت های محبوب در ایران شهرت بدی دارد، بر مسدود شدن تلگرام بارها تاکید کرده بود. در این گروه نمایندگانی از دولت نیز حضور دارند اما ریاست آن با دادستان کل کشور از قوه قضاییه است که تحت نظر آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می کند.

در ایران و روسیه، شهروندان برای دور زدن محدودیت های حکومتی از وی.پی.ان استفاده می کنند که مانند این است آنها از یک کشور دیگر وارد سایت یا برنامه مورد نظر می شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG