لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۵

فیلترینگ تلگرام در ایران فعلا منتفی شد


کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی با مهلت دادن به تلگرام برای "تبعیت از قوانین و مقررات" ایران، تصمیمی برای فیلتر کردن این شبکه ارتباطی پرکاربرد نگرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی که بعد از ظهر روز چهارشنبه برگزار شد درخواست فیلترینگ تلگرام مورد موافقت قرار نگرفت و "به اتفاق آرا" مصوب شد وزارت ارتباطات برای تقویت "شبکه‌های اجتماعی بومی" تلاش کند.

در هفته های اخیر، برخی چهره ها و نهادهای محافظه کار در ایران خواستار فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام شده بودند.

تلگرام یکی از شبکه‌های ارتباطی محبوب در ایران است و به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، ۱۴ میلیون نفر در ایران از آن استفاده می‌کنند.

رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون دولتی ایران هم به طور گسترده از این پیام رسان استفاده می‌کنند اما محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی عنوان کرده که "یک سری نگرانی هایی" برای مسئولان کشور "به خصوص در مورد محتوای مجرمانه و اخلاقی در شبکه‌های اجتماعی" ایجاد شده است.

پیش از این در چند نوبت اعلام شد که تلگرام در مناطقی از ایران فیلتر شده و یا دسترسی به آن محدود شده است.

پاول دورف مؤسس تلگرام روز ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) در توئیتر خود نوشت که مقامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از تلگرام خواسته‌اند تا جاسوسی از شهروندان با استفاده از این پیام‌رسان ممکن شود، اما تلگرام با این درخواست مخالفت کرده و اعلام کرده که کمکی در این زمینه به آنها نخواهد کرد.

پس از آن گزارش شد که تلگرام در ایران با اختلال و قطعی مواجه شده است، اما وزیر ارتباطات ایران این موضوع را مربوط به کندی کانال‌های ارتباطی در خارج از ایران دانست و تاکید کرد به فیلترینگ ارتباطی ندارد.

آقای دورف روز چهارشنبه ۱۳ آبان ماه با انتشار بیانیه‌ای از اعلام هشدار نادرست بابت مسدود شدن تلگرام در ایران عذرخواهی کرد. او توضیح داد که این سوء برداشت به دلیل سابقه سانسور اینترنت در ایران، از جمله سانسور توئیتر و فیس‌بوک است.

مؤسس تلگرام همچنین گفت که دولت ایران درخواست جاسوسی از طریق تلگرام را رد و انکار کرده و مدعی است که ایمیل ارسال شده جعلی بوده است.

به گفته او "مقامات ایران روشن کرده‌اند که چنانچه کانال‌ها و محتوای پورن در تلگرام در دسترس باشد، این شبکه را فیلتر خواهند کرد. اگر تنها نگرانی همین مساله باشد، دیگر به سختی با مشکلی مواجه خواهیم بود. چون ما بیشتر دسترسی‌ها به محتوای پورن را مسدود کرده‌ایم و این از بابت محدودیت اپ‌استورها است."

به نظر می‌رسد که مهلت درنظر گرفته شده برای تلگرام در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی، در ارتباط با بررسی مسدود شدن کانال‌ها و محتوای پورن در این شبکه ارتباطی باشد.

XS
SM
MD
LG