لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

مخالفت علی مطهری با توقف مکالمه صوتی تلگرام: قوه قضائیه پاسخگو باشد


علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اقدام قوه قضائیه در توقف مکالمه صوتی تلگرام، می‌گوید که قوه قضائیه ایران برای جلوگیری از کاهش درآمد اپراتورهای تلفن همراه، امکان مکالمه صوتی رایگان از طریق پیام‌رسان تلگرام در ایران را مسدود کرده است.

در پی اعلام رسمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران مبنی بر این که قوه قضائیه دستور به مسدود شدن امکان مکالمه صوتی با تلگرام را داده، علی مطهری، نائب رئیس مجلس به وزیر دادگستری تذکر داد.

آقای مطهری همچنین در گفتگو با خبرگزاری مجلس عنوان کرد که ورود قوه قضائیه به این موضوع «قابل توجیه نیست» و این نهاد باید به مردم پاسخگو باشد.

به گفته نماینده تهران، فیلتر کردن تماس صوتی تلگرام «محروم کردن مردم از یک امکان مخابراتی رایگان به دلیل کاهش درآمد اپراتورهای داخلی است.

او تاکید کرد که تنها «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» می‌تواند در این مورد تصمیم گیری‌کند. در این کارگروه نمایندگانی از سه قوه ایران و نهادهایی مثل نیروی انتظامی و صدا و سیما عضو هستند و درباره فیلترینگ در ایران تصمیم می‌گیرند. با این حال ورود دستگاه قضایی و دستور به فیلترینگ بی‌سابقه نیست.

امکان مکالمه صوتی رایگان در تلگرام تنها دو روز برقرار بود و با توجه به محبوبیت بسیار زیاد این شبکه ارتباطی در ایران، پیش بینی می‌شد که تا حدود زیادی جایگزین برقراری تماس از طریقتلفن‌های همراه شود.

نیما راشدان، کارشناس اینترنت به صدای آمریکا گفت که دولت نیز موافق فیلترینگ مکالمه صوتی تلگرام است اما می‌خواهد آن را به گردن قوه قضائیه بیاندازد. در غیر این صورت می‌تواند به راحتی دستور به رفع فیلتر بدهد.

به گفته آقای راشدان، مکالمه صوتی با تلگرام یک امکان رایگان و امن بود که به دلیل کمتر شدن امکان شنود، با مخالفت نهادهای حکومتی در ایران مواجه شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG