لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

کشف سنگ فرش دوره رضا شاه در جریان تعمیرات خیابان سی تیر


ورودی موزه‌ آبگینه همزمان با طرح سنگفرش کردن خیابان سی‌تیر
ورودی موزه‌ آبگینه همزمان با طرح سنگفرش کردن خیابان سی‌تیر

سنگ فرش تاریخی خیابان سی تیر تهران در جریان ساخت و ساز شهرداری منطقه کشف شد و مقامات شهرداری می‌گویند که بقایای این سنگ فرش تاریخی را حفظ خواهند کرد.

خیابان سی تیر در مرکز پایتخت ایران که به پارک شهر تهران منتهی می‌شود یکی از خیابان‌های قدیمی و معروف است. این خیابان ابتدا به مناسبت حضور خانه قوام السلطنه(احمد قوام) به نام او نامگذاری شده بود، اما سپس به سی تیر (تاریخ قیام علیه نخست وزیری قوام در حمایت از مصدق) تغییر نام داد.

شهرداری منطقه ۱۲ تهران در نظر داشت در این خیابان و خیابان جمهوری، اصلاحات و تعمیراتی انجام بدهد که به گفته قائم مقام شهردار منطقه، کارگران متوجه سنگ فرش قدیمی در عمق یک تا یک و نیم متری از سطح زمین و در محدوده تقاطع سی تیر و خیابان جمهوری شدند.

علی محمد سعادتی به خبرگزاری میزان گفته که کارشناسان میراث فرهنگی این سنگ فرش قدیمی را مربوط به دوره پهلوی اول و بین سال های ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۵ خورشیدی تشخیص داده‌اند.

به گفته او، تصمیم گرفته شده که بقایای سنگ فرش تاریخی خیابان سی تیر در این محدوده حفظ شود و از سنگ فرش های جدید استفاده نشود، تا شهروندانی که از این محور استفاده می‌کنند؛ به قدمت تاریخی این خیابان پی ببرند.

XS
SM
MD
LG