لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

انتقادها از مدیریت بحران زلزله چهارشنبه شب در تهران


پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، مردم زیادی به سمت پمپ بنزین ها هجوم بردند.
پس از زلزله ۵.۲ ریشتری، مردم زیادی به سمت پمپ بنزین ها هجوم بردند.

یک روز بعد از زلزله چهارشنبه شب تهران، برخی مقام از «آماده نبودن» برای زلزله احتمالی تهران انتقاد کردند.

زمین لرزه‌ای به شدت ۵.۲ ریشتر استان‌های تهران و البرز را چهارشنبه شب ۲۹ آذر لرزاند. مرکز هدایت عملیات بحران درباره تلفات و مصدومان این زلزله اعلام کرد دو کشته و ۱۱۵ مجروح برجای گذاشت. رسانه های ایران می گویند این دو کشته یک زن ۷۰ ساله در تهران بر اثر حمله قلبی و یک دختر ۱۰ ساله در البرز بر اثر استرس ناشی از زلزله بوده اند.

همزمان علی وکیلی، نماینده تهران در مجلس با انتقاد از مدیریت بحران بعد از زلزله گفت: «ما هیچ آمادگی از لحاظ مدیریتی برای یک بحران بزرگ در تهران را نداریم. در کرمانشاه و سایر موارد نیز همین اتفاق افتاد و این ضعف مشاهده شد».

بعد از زلزله دیشب، مردم زیادی به خیابان آمدند و جایی برای اسکان ناگهانی آنها نبود و حتی مکان هایی مثل مصلی تهران، ورزشگاهها و آرامگاه آیت الله خمینی که وسعت زیادی دارند بعد از ساعتها، اجازه حضور مردم را دادند.

تازه ترین خبرها و گزارش ها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

این عدم آمادگی موجب انتقاداتی شد بخصوص که درباره تهران همواره گفته می شود به خاطر قرارگرفتن روی گسل زلزله، با یک زلزله بزرگ احتمالی مواجه خواهد شد.

ایران تا کنون چند زلزله بزرگ را در گیلان، قزوین، بم و کرمانشاه در ۲۵ سال اخیر تجربه کرده که هزاران کشته بر جای گذاشته است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران روز پنجشنبه گفت مقاوم سازی باید به صورت جدی اجرایی شود.

در زلزله یک ماه پیش کرمانشاه، بسیاری از خانه های تازه ساخت دولتی تحت طرح «مسکن مهر» آسیب دیدند که انتقاداتی را برانگیخت.

XS
SM
MD
LG