لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

درباره عضوگیری داعش در ایران چه می‌دانیم


رضا سیف اللهی، معاون شورای عالی امنیت ملی ایران، گفته است اعضای داعش که در حملاتی کم سابقه هفده نفر را در تهران کشتند «از شماری از مناطق داخل ایران به داعش پیوسته بودند».

مقامات جمهوری اسلامی اسامی خانوادگی پنج مهاجم کشته شده را منتشر نکرده و تنها به اشاره به اسم کوچک آن ها اکتفا کرده اند.

آرزو اقبالی در تهران و آسا فیچ در دوبی در مقاله ای مشترک در وال استریت جورنال نوشته اند، اطلاعات جمهوری اسلامی می گوید مهاجمان پس از پیوستن به داعش ایران را ترک کرده و برای جنگ به موصل در عراق و رقه در سوریه رفتند، اما نمی گوید چه زمانی ایران را ترک کرده اند.

ظاهرا آنها مرداد ۱۳۹۵ تحت فرماندهی ابوعایشه، از فرماندهان رده بالای داعش، برای حمله به اماکن مذهبی شیعیان به ایران بازمی گردند.

به گزارش اطلاعات جمهوری اسلامی پس از این شبکه این افراد نابود و ابوعایشه کشته می شود آن ها به محلی نامعلوم فرار می کنند، ولی توضیحی داده نمی شود که آن ها دقیقا چه موقع و چگونه برای حملات چهارشنبه به ایران بازگشته اند.

در مورد نفر ششم مهاجمان که یک زن بوده است هم توضیحی داده نشده است.

مقامات ایران مدعی اند که بیش از یکصد توطئه تروریستی را طی دو سال گذشته کشف و خنثی کرده اند و سال گذشته یازده تن از اعضای داعش را که قصد حمله تروریستی داشتند دستگیر کردند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG