لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۲

درخواست عفو بین الملل از مردم و فعالان مدنی برای کمک به آزادی معلم زندانی


عفو بین الملل با راه اندازی کمپینی از مردم و فعالان مدنی خواسته است تا برای آزادی اسماعیل عبدی، فعال حقوق معلمان که در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است، مشارکت کنند.

عفو بین الملل آقای عبدی را زندانی عقیدتی خوانده و خواستار آزادی فوری او شده است.

این سازمان خواست های اسماعیل عبدی را صنفی دانسته و اعلام کرده است حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه های کارگری و صنفی جزو حقوق بشر جهانی است.

عفو بین الملل ضمن اشاره به اعطای جایزه همبستگی بین المللی از سوی اتحادیه معلمان بریتانیا به آقای عبدی در اوایل سال جاری، خواستار حمایت فعالان مدنی و سیاسی از وی شده است. آقای عبدی در حال حاضر دوران شش سال محکومیت خود را سپری می کند.

پیش از این هم جمعی از کنشگران مدنی در ایران با راه اندازی کمپینی به حمایت از اسماعیل عبدی، معلم زندانی و دبیر صنفی کانون معلمان ایران که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، برخاسته‌اند.

آقای عبدی از چهارم اردیبهشت در اعتراض به رعایت نشدن حقوق اولیه زندانیان از جمله حق مرخصی، مرخصی استعلاجی و آزادی مشروط در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است.

اسماعیل عبدی به علت فعالیت‌های صنفی برای حقوق معلمان به شش سال حبس محکوم شده است.

او که یک ماه پیش برنده جایزه همبستگی بین‌المللی از سوی اتحادیه ملی مدیران مدارس بریتانیا در سال ۲۰۱۸ شد، نیاز به درمان و خدمات پزشکی خارج از زندان دارد، اما مسئولان زندان اوین با آن مخالفت می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG