لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

بازداشت مجدد رسول بداقی و تداوم اعتصاب غذای محمود بهشتی لنگرودی


از راست: رسول بداقی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان زندانی
از راست: رسول بداقی و محمود بهشتی لنگرودی، معلمان زندانی

رسول بداقی، معلمی که به تازگی از زندان آزاد شده، در ملاقات با محمود بهشتی لنگرودی در بیمارستان، از سوی ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شد. همزمان وضعیت بهشتی لنگرودی، دیگر معلم زندانی در اعتصاب غذا نگران کننده اعلام شده است. او در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشته که به اعتصاب غذای خود ادامه می‌دهد و چیزی برای از دست دادن ندارد.

رسول بداقی، عضو کانون صنفی معلمان ایران ۱۰ روز پیش و به دنبال آزادی از زندان پس از تحمل هفت سال، هنگام ملاقات با محمود بهشتی لنگرودی در بیمارستان امام خمینی تهران، از سوی ماموران مضروب و سپس بازداشت شد.

پایگاه اطلاع رسانی حقوق معلم و کارگر گزارش داده که خشونت ماموران تا حدی بود که به گفته شاهدان عینی احتمال شکستگی فک و بینی آقای بداقی وجود دارد.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به حکم ۱۴ سال زندان خود از روز اول اردیبهشت اعتصاب غذای تر را آغاز و در واکنش به بی‌توجهی مسئولان قضایی از روز سیزدهم اردیبهشت اعتصاب غذای خشک کرد. او سپس بر اثر وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد.

آدینه بیگی، همسر آقای بهشتی لنگرودی به وبسایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: "به دلیل خونریزی معده داروهای تزریقی برای آقای بهشتی تجویز شده و از طرف دیگر کراتینین خونش بالا رفته و به کلیه او فشار می‌آورد، پزشکان فته‌اند سرم نتوانسته این میزان را کاهش بدهد و احتمال دیالیز وجود دارد."

به گفته خانم بیگی، با این وجود معلم زندانی بستری در بیمارستان همچنان مصمم است که به اعتصاب غذا تا لغو حکم دادگاه انقلاب ادامه بدهد.

آقای بهشتی لنگرودی روز ۲۰ اردیبهشت در نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران نوشت: "بعد از ۱۵ سال فعالیت آرام صنفی به این باور رسیده‌ام که گویی هیچ گوشی برای شنیدن و هیچ چشمی برای دیدن در اوضاع نگران‌کننده فعلی وجود ندارد."

این معلم زندانی تاکید کرد که برای رساندن پیام " تظلم‌خواهی" خود از جانش مایه گذاشته و "چیزی برای از دست دادن" ندارد.

علیرضا هاشمی و اسماعیل عبدی از دیگر معلمانی هستند که به دلیل فعالیت‌های صنفی زندانی شده‌اند. علی اکبر باغانی نیز پس از تحمل زندان، به تبعید رفته است.

XS
SM
MD
LG