لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

هشدار ایران به غرب پیش از آغاز مذاکرات اتمی در استانبول


محمود احمدی نژاد در حال بازدید از تاسیسات اتمی نطنز
محمود احمدی نژاد در حال بازدید از تاسیسات اتمی نطنز

یک فرستاده ارشد ایران می گوید مذاکرات اتمی هفته آینده قدرت های جهانی با ایران که در استانبول برگزار خواهد شد، می تواند آخرین فرصت غرب برای رسیدن به توافق با ایران باشد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا به نقل از علی اصغر سلطانیه، فرستاده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز چهارشنبه اعلام کرد که در صورت شکست این مذاکرات، ایران ممکن است دیگر به گفتگوها باز نگردد.

آقای سلطانیه اضافه کرد زمانی که ایران خود در ماه های آینده سوخت مورد نیاز یک راکتور پزشکی را تولید کند، مذاکرات اتمی بیشتری انجام نخواهد شد.

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد - بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا - به همراه آلمان امیدوارند که گفتگوهای اتمی با ایران، نگرانی های آنان درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی برطرف سازد. آنان نگران این هستند که ایران در پی ساخت بمب اتمی است. تهران این موضوع را رد می کند.

قرار است گفتگوهای اتمی ایران و غرب ٢١ و ٢٢ ژانویه - اوایل بهمن ماه - در استانبول برگزار شود.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفا اهدافی صلح آمیز دارد اما این کشور با تحریم های بین المللی روبرو شده است. ایران می گوید تنها حاضر است درباره موضوع تبادل مواد اتمی در گفتگوهای استانبول مذاکره کند.

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امورخارجه ایران نیز روز چهارشنبه گفت ایران در مذاکرات استانبول درباره پرونده هسته ای صحبت نخواهد کرد. وی که پیشتر رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه منتشر شد، موضع پیشین تهران را تکرار کرد که جنبه های «فنی و حقوقی» برنامه اتمی ایران، تنها باید در سازمان بین المللی انرژی اتمی بحث شود.

ایران روز سه شنبه گفت که نمی گذارد رد دعوت تهران از سوی اتحادیه اروپا ،برای بازدید از تاسیسات اتمی ایران، بر مذاکرات پیش رو تاثیر بگذارد.

ایران از شماری از دیپلمات های خارجی دعوت کرده بود تا یک هفته پیش از مذاکرات هسته ای در استانبول، از مراکز اتمی اش دیدن کنند.

معاون وزیر امورخارجه روسیه روز سه شنبه گفت مسکو دعوت ایران را با علاقه بررسی می کند، اما وی اضافه کرد که مسکو پرسشهایی نیز درباره دعوت انجام شده از سوی تهران دارد.

ایران می گوید تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز، و مجتمع تولید کننده پلوتونیوم آب سنگین اراک، از جمله مراکز در نظر گرفته شده در تور دیپلمات های غربی است.

XS
SM
MD
LG