لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۹

بازنشر مصاحبه مجتبی طالقانی با صدای آمریکا؛ چرا مرگ آیت‌الله طالقانی مشکوک بود؟


راهپیمایی در حمایت از طالقانی پس از قهر اعتراضی او - ۱۳۵۸
راهپیمایی در حمایت از طالقانی پس از قهر اعتراضی او - ۱۳۵۸

شایعه کشته شدن سید محمود طالقانی، خبر تازه‌ای نیست و عمری بیش از سه دهه دارد. اما دو تن از فرزندان آیت‌الله طالقانی که در ایران هستند، در سالگرد مرگ او در مصاحبه‌ای عنوان کرده‌اند که مرگ پدرشان مشکوک بوده و با وجود اصرار آنها مقامات اجازه تشریح جسدش را نداده‌اند.

مهدی پسر آیت‌الله طالقانی از همسر اول در گفت‌وگو با خبرآنلاین توضیح داده‌ که چرا مرگ پدرش را عادی نمی‌داند: " یک عده واقعا هم حسادت و هم کینه نسبت به طالقانی داشتند. طالقانی بحثش این بود که روحانیت به جای اشغال مشاغل بهتر است برود در مسجد آدم سازی کند. اینها فکر می کردند تا زمانی که طالقانی است در مصدر امور قرار نمی گیرند. بنابراین طالقانی نباشد به نفع شان است."

طاهره دختر آقای طالقانی از همسر دوم هم نظر مشابهی دارد و می‌گوید فوت او در سن ۶۸ سالگی و بدون سابقه بیماری مزمن، برای همه اعضای خانواده "مشکوک" بوده است.

اما مجتبی طالقانی در سال ۱۳۹۲ در گفت‌وگو با مهدی فلاحتی در برنامه "بی‌پرده بی‌تعارف" صدای آمریکا توضیحات مفصل‌تری در این زمینه داده است.

مجتبی همان فرزندی است که بازداشت او از سوی نیروهای تندروی انقلابی باعث رنجش شدید آیت‌الله طالقانی شد و تهران را به قهر ترک کرد.

پس از ترک تهران جمعیت زیادی به خیابان‌ها ریختند و در حمایت از طالقانی راهپیمایی کردند. در نهایت با اصرار و خواهش فراوان سید احمد خمینی، فرزند رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله طالقانی به تهران برگشت اما عمر او به بسیاری از اتفاقات سرنوشت ساز جمهوری اسلامی قد نداد. بخش نخست این مصاحبه را اینجا و بخش دوم را اینجا می‌توانید ببینید و بشنوید اما گزیده این مصاحبه در اینجا قابل دسترسی است:

XS
SM
MD
LG